درآمد آی بی ‌ام پنج درصد کاهش یافت

درآمد آی بی ‌ام پنج درصد کاهش یافت

همکاران سیستم- شرکت آی بی ‌ام از کاهش ۵ درصدی درآمدهای خود در سه ماهه اول سال ۲۰۱۳ خبر داده است.
به گزارش وب سایت itworld، آی بی ‌ام که یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان محصولات نرم افزاری و ابررایانه در جهان است، اعلام کرده درآمد سه ماهه اول امسالش با ۵ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۴. ۲۳ میلیارد دلار آمریکا رسیده است.
بر اساس این گزاش، درآمد خالص آی بی ‌ام در سه ماهه اول امسال نیز با یک درصد کاهش به ۳ میلیارد دلار رسیده است. مدیران آی بی ‌ام به نتیجه نرسیدن برخی قرارداد‌ها و معاملات بزرگ در این دوره را علت کاهش درآمدهای این شرکت اعلام کرده و گفته‌اند این قرارداد‌ها احتمالاً در سه ماهه دوم سال به نتیجه خواهد رسید. کاهش درآمدهای حاصل از بخش فروش سخت افزاری نیز یکی از دلایل اصلی کاهش درآمد این شرکت اعلام شده است. درآمد آی بی ‌ام در این بخش با ۱۷ درصد کاهش به ۱. ۳ میلیارد دلار رسیده است.
آی بی ‌ام علیرغم کاهش درآمد در سه ماهه سوم سال جاری توانسته ارزش سهام خود در بورس را ۳ درصد افزایش دهد و به ۷۰. ۲ دلار برساند. بخش محصولات نرم افزاری آی بی ‌ام نیز از نظر درآمدی عملکرد خوبی داشته و توانسته ۶. ۵ میلیارد دلار را نصیب این شرکت کند. آی بی ‌ام در بخش خدمات ۶. ۹ میلیارد دلار درآمد داشته است که این رقم ۴ درصد کمتر از سه ماهه اول پارسال است.
آی بی ‌ام اعلام کرده در حوزه‌های محصولات پردازش ابری و داده‌های کلان نیز عملکرد درآمدی قابل قبولی داشته است، اما آمار دقیقی در این زمینه ارائه نکرده است.
درآمد آی بی ‌ام از بخش خدمات کسب و کار نیز با ۳ درصد کاهش به ۵. ۴ میلیارد دلار رسیده است. از لحاظ جغرافیایی نیز درآمد آی بی ‌ام از بازار آمریکا در سه ماهه اول امسال با ۴ درصد کاهش به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. بازارهای اروپا، خاورمیانه و آفریقا نیز در مجموع ۷. ۵ میلیارد دلار نصیب این شرکت کرده‌اند که این رقم نیز ۴ درصد کمتر از پارسال است. درآمد آی بی ‌ام از بازار کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام نیز با ۷ درصد کاهش به ۷. ۵ میلیارد دلار رسیده است.