دانشنامه بریتانیکا با دنیای کتاب‌های چاپی خداحافظی کرد

همکاران سیستم- بریتانیکا، قدیمی‌ترین دانشنامه انگلیسی زبان پس از این بر روی نسخه‌های کاغذی چاپ نخواهد شد. این دانشنامه که 244 سال است بر روی نسخه‌های کاغذی منتشر می‌شود از این پس به صورت آنلاین عرضه خواهد شد.

به گزارش وب سایت digitaltrends قرار است پرقدمت‌ترین دانشنامه انگلیسی زبان که از 1768 تاکنون چاپ می‌‌شود پس از این به صورت نسخه‌های آنلاین منتشر شود و تمرکز خود بر ارائه ابزار آموزشی را نیز افزایش دهد. این خبر حکایت از آن دارد که آخرین نسخه چاپی بریتانیکا همانی است که در سال 2010 در 32 جلد منتشر شده است.

جرج کاوز، رئیس شرکت دانشنامه بریتانیکا در این باره گفته است: برای شرکت ما بسیار مهم است که هماهنگ با زمان حرکت کنیم. نسخه‌های چاپی این دانشنامه با همه محبوبیتی که در سراسر جهان دارد، فقط یک درصد از درآمد این شرکت را تامین می‌کند. بیشترین درآمد شرکت بریتانیکا از تولید محصولات و خدمات آموزشی تامین می‌شود. نسخه آنلاین این دانشنامه نیز 15 درصد از درآمد شرکت را تامین می‌کند.

در سال‌های اخیر دانشنامه بریتانیکا شاهد رقابت و رویارویی شدیدی با دانشنامه آنلاین ویکی پدیا بوده است که همین باعث شده این شرکت بر عرضه ابزار آموزشی بیشتر تمرکز کند. هم اکنون نسخه انگلیسی دانشنامه آنلاین ویکی پدیا بیش از چهار میلیون مقاله دارد، اما نسخه آنلاین بریتانیکا فقط دربردارنده 120 هزار مدخل است. یکی دیگر از مزیت‌های ویکی‌پدیا رایگان بودن آن است، اما کاربرانی که می خواهند از مقالات بریتانیکا استفاده کنند یا باید دی وی دی های این دانشنامه را به قیمت 30 دلار خریداری کنند و یا سالانه 70 دلار حق عضویت بپردازند. اما مهم‌ترین نقطه ضعف ویکی پدیا در مقابل بریتانیکا به درستی و موثق بودن مطالب آن مربوط است. مقالات ویکی پدیا توسط گروه وسیعی از کاربران جمع‌آوری می‌شود که در بسیاری از مواقع دارای اشتباهات زیادی است.

digitaltrends

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *