دانشمندان: کاربران به هنگام پیامک زدن راستگوتر هستند

دانشمندان: کاربران به هنگام پیامک زدن راستگوتر هستند

همکاران سیستم- مطالعه‌ای که اخیراً توسط دانشگاه میشیگان در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد افراد وقتی از طریق گوشی تلفن همراه خود پیامک می‌فرستند، صداقت بیشتری به خرج می‌دهند تا زمانی که به صورت شفاهی به یک سوال پاسخ می‌دهند.

به گزارش وب سایت cnet دانشمندان انستیتوی تحقیقات اجتماعی در دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده‌اند که افراد وقتی در حال نوشتن پیامک هستند راستگوتر از سایر اوقات هستند. آنها می‌گویند وقتی با زبان صحبت می‌کنیم، به اندازه وقتی که به انگشتان خود اجازه صحبت می‌دهیم، صادق و راستگو نیستیم.

بر اساس این گزارش، افراد به هنگام نوشتن پیامک نه تنها راستگوتر از هر زمان دیگری هستند، بلکه تمایل بیشتری به ارائه اطلاعات و جزئیات حساس‌تر و دقیق‌تر نیز دارند. به عبارت دیگر، وقتی کسی سوالی را در قالب پیامک از شما بپرسد، احتمالاً در مقایسه با یک ارتباط شفاهی پاسخ دقیق‌تری به او خواهید داد.

دانشمندان در این مطالعه تعدادی سوال را در قالب پیامک از افراد مختلف پرسیدند. این سوالات طیف مختلفی از موضوعات را در بر می‌گرفت. در نهایت آنها در این پژوهش دریافتند که کاربران حتی وقتی که مشغله زیادی دارند، پاسخ دقیق و صادقانه‌ای به پیامک‌های خود می‌دهند.

به گفته دانشمندان، دلیل عمده صداقت کاربران به هنگام نوشتن پیامک و تمایل آنها برای ارائه اطلاعات دقیق تر این است که در این شکل از ارتباط، برخلاف ارتباطات شفاهی، محدودیت و فشار زمانی وجود ندارد و کاربر می‌تواند با فرصت بیشتری به پاسخگویی بپردازد. با این همه نباید فراموش کرد که در سراسر جهان، پیامک یکی از فوری‌ترین اشکال ارتباطی محسوب می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *