خدمات کوانتومی Azure Quantum مایکروسافت عرضه شد

همکاران سیستم- به گزارش وب‌سایت forbes کنفرانس سالانه Build 2020 مایکروسافت مانند بسیاری از دیگر کنفرانس‌های تکنیکی سال 2020 میلادی به صورت دیجیتالی برگزار شد. شرکت مایکروسافت طی این مراسم در کنار معرفی محصولات مختلف خود از سرویس جدیدی با نام Azure Quantum رونمایی کرد.
محصولی که مایکروسافت با نام Azure Quantum از آن یاد می‌کند در اصل یک اکوسیستم کوانتومی ابری باز و کامل محسوب می‌شود که نخستین بار سال 2019 میلادی معرفی شد. سیستم Azure Quantum امکان دسترسی به سخت افزارهای کوانتومی که توسط سه شرکت مختلف عرضه می‌شوند را فراهم می‌کند. این خدمات همچنین از سیستم متن‌باز Quantum Development Kit (QDK)، رایانه‌های کلاسیک Azure مایکروسافت و یک سیستم شبیه ساز کوانتومی پشتیبانی می‌کند.
azure quantum

شرکت مایکروسافت روی این پلتفرم یک رایانه کوانتومی در اختیار ندارد و در عوض برای ارایه خدمات کوانتومی بیش از 10 سال تلاش کرده است تا بتواند سرویس متفاوت را در اختیار کاربران بگذارد.
این شرکت نوامبر گذشته اعلام کرد قابلیت کوانتومی را به خدمات پردازش ابری Azure اضافه کرده است و امسال برخی کاربران و شرکای گزینش شده می‌توانند به پیش نمایش پلتفرم Azure Quantum عرضه شد.
مایکروسافت علاوه بر سیستم متن باز Quantum Development Kit دو ماژول جدید دیگر را هم به صورت رایگان به پلتفرم آنلاین Microsoft Learn اضافه کرده است تا سرویس‌های کوانتومی خود را گسترش دهد.
به گفته این شرکت، مایکروسافت در نتیجه بررسی‌های سال 2019 خود روی توسعه دهندگان قابلیت‌های کوانتومی موفق شد سرویس Azure Quantum را ارایه کند.