خدمات ابری و موبایلی، مهم‌ترین عامل موفقیت شرکت‌های نرم‌افزاری

خدمات ابری و موبایلی، مهم‌ترین عامل موفقیت شرکت‌های نرم‌افزاری

همکاران سیستم- بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری از جمله فیس‌بوک، مایکروسافت، اپل و آمازون طی هفته گذشته گزارش مربوط به وضعیت مالی خود در فصل گذشته را منتشر کردند.
به گزارش وب‌سایت techworld، این گزارش‌های مالی در حالی منتشر شده است که مراکز تحقیقاتی از افزایش سرمایه‌گذاری و پرداخت هزینه در حوزه آی‌تی خبر می‌دهند.
به عنوان مثال، مرکز تحقیقاتی Forrester گزارشی منتشر کرده است که در آن گفته می‌شود مجموع درآمدهای بازار جهانی فناوری در سال ۲۰۱۴ میلادی با رشد ۳. ۵ درصدی نسبت به سال قبل به ۳. ۱ تریلیون دلار می‌رسد و این رقم با رشد ۶ درصدی در سال آینده از ۴. ۱ تریلیون دلار هم فرا‌تر می‌رود.
مهم‌ترین عامل در این زمینه بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش خرید محصولات آی‌تی توسط کسب‌وکار‌ها و سازمان‌های دولتی اعلام شده است.
در این میان بخش نرم‌افزار با سرعت بیشتری نسبت به بخش سخت‌افزار حرکت می‌کند و‌‌ همان طور که از قبل هم پیش‌بینی می‌شد، یکی از داغ‌ترین بخش‌های بازار نرم‌افزاری جهان را ابزارهای موبایلی تشکیل می‌دهند که پیش‌بینی شده است میزان درآمدهای حاصل از فروش این نرم‌افزار‌ها در سال جاری میلادی با رشد ۵۰ درصدی به ۷ میلیارد دلار برسد.
این خبر خوب در کنار اخبار ناامیدکننده‌ای برای نرم‌افزارهای سنتی مخصوص رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها منتشر شده است.
ماه گذشته مرکز تحقیقاتی گارتنر گزارش داد که صادرات جهانی رایانه‌های شخصی در سال ۲۰۱۴ میلادی نسبت به سال قبل از آن کاهش ۶. ۶ درصدی را تجربه می‌کند و بر اساس این اتفاق تا پایان امسال ۷. ۲۷۶ میلیون دستگاه رایانه شخصی در بازار جهانی عرضه می‌شود که البته این رقم در سال آتی باز هم کاهش می‌یابد تا طی سال ۲۰۱۵ میلادی شاهد صادرات جهانی ۲۶۳ میلیون دستگاه رایانه شخصی باشیم.
مرکز تحقیقاتی Forrester در گزارشی مجزا به این نتیجه رسیده است که با وجود کاهش عرضه رایانه‌های شخصی معمولی، لپ‌تاپ‌ها امسال رشد ۲ درصدی را در بازار جهانی تجربه می‌کنند.