خدمات ابری و موبایلی، عامل افزایش درآمد شرکت‌های نرم‌افزاری

خدمات ابری و موبایلی، عامل افزایش درآمد شرکت‌های نرم‌افزاری

همکاران سیستم- گوگل، IBM، SAP و دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری با انتشار گزارش مالی خود، به طور عمده بر خدمات موبایلی و فناوری‌های پردازش ابری تمرکز کردند. بنابراین گزارش‌ها اگر یک شرکت فناوری تولیدات خود را برای رایانه‌های رومیزی کنار بگذارد و به محصولات موبایلی و خدمات ابری بپردازد، درآمد بیشتری کسب می‌کند.
به گزارش وبسایت techworld، شرکت IBM نسل جدید خدمات موبایلی و ابری خود را چندی پیش روانه بازار کرد که البته نتایج حاصل از حضور این محصولات در بازار چندان قابل ملاحظه نبود. مدیران IBM از این مسئله به خوبی آگاه بودند و در این میان “جینی رومتی”(Ginni Rometty) مدیرعامل این شرکت در جریان عرضه گزارش مالی خود در مورد “جایگاه IBM برای رشد هرچه بیشتر در درازمدت” صحبت کرد.
اوایل سال جاری میلادی IBM از آغاز یک رقابت جهانی خبر داد تا توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری را برای تولید ابزارهای موبایلی و سازمانی مبتنی بر پلتفورم ابرکامپیوتر Watson ترغیب کند. هفته گذشته نیز دو شرکت IBM و اپل قراردادی را با یکدیگر به امضا رساندند که تا به موجب آن ابزارهای سازمانی برای صاحبان گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های اپل ساخته شود.
البته باید توجه داشت که این قبیل پروژه‌ها پیش از رسیدن به نتیجه مورد نظر باید مسیر طولانی را طی کنند. این در حالی است که IBM در زمینه کسب درآمدها ضعیف عمل کرده است. این شرکت بزرگ در فصل دوم سال جاری میلادی موفق شد در مجموع ۲۴.۴ میلیارد دلار درآمد کسب کند که رقم مذکور نسبت به درآمد مدت مشابه سال قبل کاهش ۲ درصدی را نشان می‌داد.
در همین دوره زمانی سود IBM نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد قابل ملاحظه به ۴.۱ میلیارد دلار رسید. البته باید توجه داشت این رقم نسبت به فصلی مقایسه شد که IBM طی آن با کاهش تعداد کارمندان و افزایش چشمگیر هزینه‌ها درآمد کلی کمی به‌دست آورد.
اما در بخش دیگر شرکت SAP نیز در فرایندی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند که تمرکز بیشتر بر خدمات ابری دارد و از این طریق توانسته است درآمدهای خود را به میزان قابل ملاحظه افزایش دهد. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد که درآمد بخش نرم‌افزار آن همچنان سیر نزولی را دنبال می‌کند و البته درآمدهای مربوط به بخش خدمات ابری همچنان رو به افزایش است.
این شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)  گزارش داد که طی فصل دوم سال جاری میلادی مجموع درآمدهای آن نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۲ درصدی به ۴.۲ میلیارد یورو (۵.۷ میلیارد دلار) رسیده است.
اما درآمدهای SAP در بخش مشترکان خدمات ابری و سرویس‌های پشتیبانی در مجموع ۲۴۱ میلیون یورو محاسبه شد که این رقم رشد ۵۲ درصدی را نشان می‌دهد.
در بخش دیگر همان طور که از قبل هم پیش‌بینی می‌شد شرکت گوگل گزارش مالی خود را منتشر کرد و مشخص شد که مرکز تبلیغات این غول اینترنتی با افزایش ۲۲ درصدی درآمدها در فصل دوم ۲۰۱۴ مواجه شده است تا با این رقم در مجموع بتواند درآمدی بالغ بر ۱۵.۹۶ میلیارد دلار را به دست آورد. سود گوگل در این دوره زمانی ۳.۴۲ میلیارد دلار محاسبه شد که این رقم هم رشد ۶ درصدی را تجربه کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *