خدمات ابری شرکت‌های بزرگ گران می‌شوند

خدمات ابری شرکت‌های بزرگ گران می‌شوند

همکاران سیستم- پس از سال‌ها رقابت برای کاهش قیمت‌ها، به نظر می‌رسد که مایکروسافت تصمیم گرفته است بهای استفاده از زیرساخت‌های پردازش ابری خود را افزایش دهد و IBM نیز همین رویه را دنبال می‌کند.
به گزارش وبسایت Fortune، شرکت‌های بزرگ پس از کاهش قیمت خدمات پردازش ابری در سال گذشته تصمیمات جدید گرفته‌اند و  در نظر دارند تغییراتی در این زمینه ایجاد کنند.
به نظر می‌رسد که روند کاهش قیمت‌ها دایمی نخواهد بود. مایکروسافت تصمیم دارد بهای استفاده از خدمات ابری Azure را افزایش دهد. هفته گذشته «آیدن فین» از مشهورترین وبلاگ‌نویسان و از مشاوران متمرکز بر شعبه مایکروسافت در دوبلین بر اساس ایمیل منتشر شده از سوی این شرکت توضیح داد که از تاریخ اول آگوست ۲۰۱۵ هزینه استفاده از خدمات ابری Azure در منطقه یورو ۱۳ درصد افزایش می‌یابد.
در این پیام به برخی نگرانی‌های ارزی اشاره شد و وضعیت کنونی کشور یونان مورد توجه قرار گرفت. البته فین در توضیحات خود به این مسئله اشاره کرد که مایکروسافت در این افزایش قیمت توجهی به وضعیت ارزی ندارد و فقط می‌خواهد سود بیشتری به دست آورد.
سایت Arnet.com همچنین گزارش داد کاربران استرالیایی نیز از تاریخ مذکور با افزایش ۲۶ درصدی هزینه استفاده از خدمات Azure مواجه خواهند شد. دوشنبه این هفته خبرگزاری The Register به نقل از سخنگوی مایکروسافت گزارش داد که فرآیند افزایش قیمت‌ها تمام بازار جهانی را در بر می‌گیرد و این در حالی است که شعب مایکروسافت اعلام کردند این اتفاق فقط در اتحادیه اروپا و کشورهای عضو «انجمن تجارت آزاد اروپا» به جز بریتانیا انجام می‌شود.
البته باید توجه داشت که فقط مایکروسافت تصمیم به چنین کاری نگرفته است. شرکت IBM هفته گذشته در یک مطلب وبلاگی توضیح داد که قیمت استفاده از خدمات ابری SoftLayer  را تغییر می‌دهد. این مطلب یا یک مثال ادامه پیدا کرد و در آن گفته شد سیستم مبتنی بر پردازنده دو هسته‌ Xeo-۲۶۲۰ با ۸ گیگابایت رم به قیمت ۳۶۰۰ دلار فروخته می‌شد که هم‌اکنون قیمت نهایی آن ۱۹۴۴ دلار است. بر این اساس می‌توان گفت این رایانه ۳۹ درصد ارزان شده است.
اما به نظر می‌رسد تغییرات در IBM به گونه دیگر رقم بخورد. در گذشته کاربران سازمانی در سرویس Virtual Server Instance مبتنی بر خدمات ابری SoftLayer با پرداخت ۳۵ دلار ۵ ترابایت پهنای باند در اختیار می‌گرفتند. اما هم‌اکنون با پرداخت ۳۵ دلار ۲۵۰ گیگابایت فضا ارایه می‌شود و بر این اساس برای ۵ ترابایت فضا می‌بایست ۶۱۵ دلار پرداخت کرد. این یک افزایش قیمت قابل ملاحظه است که منابع آگاه نزدیک به IBM تایید کردند و قرار است در آینده نزدیک اعمال شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *