وب کدهای اولیه اینترنت 5 میلیون دلار فروخته شد

«تیم برنرز لی» خالق شبکه جهانی وب یا همان WWW یک نسخه NFT از کد منبع خود مربوط به اوایل دهه 1990 میلادی را به قیمت 5.4 میلیون دلار به فروش رساند.

کد منبع مخصوص WWW مربوط به سال‌های 1990 و 1991 میلادی به عنوان یک رمز غیرقابل تعویض (NFT) از طریق حراجی Sothebys به فروش رسید و در قبال آن ارز رمزگذاری شده دریافت شد.

سیستم‌های NFT برای تایید موارد منحصر به فرد استفاده می‌شوند. گواهی اصالت ایجاد شده توسط بلاکچین برای دارایی دیجیتال از جمله هنر یا در این مورد خاص کد منبع از این سیستم بهره می‌برد.

این کدهای فروخته شده یک بایگانی اصلی از پرونده‌های تاریخ‌‌دار به همراه مهر مخصوص کد منبع را شامل می‌شود که بین سوم اکتبر 1990 و 24 آگوست 1991 میلادی نوشته شده است.

این فایل‌ها حاوی کدهای با حدود 9555 سطح است که محتوای آنها در اصل پیاده‌سازی سه زبان و پروتکل‌های اختراع شده را شامل می‌شود. تمامی آنها توسط «تیم برنرز لی» اختراع شده‌اند.

سیستم‌های HTTP، HTML و URI و همچنین اسناد اصلی HTML که به کاربران اولیه وب در مورد نحوه استفاده از برنامه‌ها آموزش داده می‌شد در بین این کدها فروخته شده‌اند.

مالک همچنین فایل حاوی 30 دقیقه و 25 ثانیه تصویر متحرک از کد در حال نوشتن و یک نمایش SVG از کد کامل شده را هم در اختیار گرفته که عرض آن 841 میلی‌متر و ارتفاع آن 1189 میلیمتر است و توسط «برنرز لی» از فایل‌های اصلی و با استفاده از زبان پایتون ایجد شده و به صورت گرافیکی همراه با امضای فیزیکی او به نمایش درآمده است.

منبع: zdnet