حمله سخت افزاری هکری به رایانه‌های ویندوزی تایید شد

همکاران سیستم- به گزارش forbes، مایکروسافت به منظور گزارش آسیب‌ پذیری‌های درگاه Thunderbolt و تایید مشکلات امنیتی آن فعالیت‌های اینتل در این زمینه را تایید می‌کند و در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که این نقص امنیتی به هکرها امکان می‌دهد با دسترسی فیزیکی به رایانه شخصی بتوانند سیستم کنترلی درگاه مربوطه را تغییر دهند و سرویس امنیتی آن را غیرفعال کنند. این طور که گفته می‌شود تمامی رایانه‌های شخصی مبتنی بر سیستم عامل ویندوز که به درگاه Thunderbolt مجهز هستند این آسیب پذیری را شامل می‌شوند و فقط برخی مدل‌هایی که سال گذشته با سیستم محافظ Kernel DMA روانه بازار شدند از این مشکل در امان هستند.

«بیورن رویتنبرگ» از دانشگاه فناوری آیندهوون هلند که نخستین بار این این تهدید امنیتی را شناسایی کرد از آن با عنوان Thunderspy یاد می‌کند. رویتنبرگ هشدار داد حتی اگر رایانه شخصی قفل باشد، در حالت آماده باش قرار گرفته باشد، سیستم امنیتی Secure Boot روی آن فعال باشد، به رمز عبور قوی مجهز شده باشد، یا سیستم رمزگذاری حافظه برای آن در نظر گرفته شده باشد هکرها باز هم می‌توانند در کمتر از پنج دقیقه کنترل رایانه را در اختیار بگیرند.

این حملات سخت افزاری به رایانه‌های شخصی بسیار پیچیده، با درصد خطر بالا و به ندرت انجام می‌شود. با این وجود این نوع حملات وجود دارند. چنین حملات سخت افزاری با نام «خدمتکار شیطان» شناخته می‌شوند و ایده اصلی بر این اساس است که وقتی در یک هتل اقامت دارید و بیرون از اتاق خود هستید یا در هنگام شب که هیچ کس در محل کار شما حضور ندارد، این حملات انجام می‌شود. در این شرایط تنها چیزی که هکر نیاز دارد چند دقیقه زمان است که کسی او را مشاهده نکند تا به راحتی اهداف خود را محقق کند.