حمله سایبری جدید از طریق نرم‌افزار آلوده Flash

همکاران سیستم- یک عملیات هکری تحت حمایت دولت‌ها با هدف قرار دادن دیپلمات‌ها از نوعی فرآیند حمله استفاده می‌کرد که بر اساس آن بدافزار مربوطه خود را با یک به‌روزرسانی قانونی نرم‌افزار تلفیق می‌کرد تا آسیب‌های لازم را به سیستم وارد کند.
به گزارش وب‌سایت zdnet؛ بر اساس این فعالیت سایبری که توسط محققان مرکزی امنیتی ESET شناسایی شد، در این حملات سفارتخانه‌ها و کنسول‌گری‌ها در کشورهای اروپای شرقی مورد هدف قرار می‌گرفتند و گروه Turla از شناخته‌ شده ترین گروه‌های سایبری آن را پشتیبانی می‌کرد.


عملیات هکری که سابقه هدف‌گیری دولتی و مقامات دیپلماتیک را داشت از حملات مبتنی بر تکنیک کمپین‌های فیشینگ بهره می‌برد که به شکل معمول بر اساس دانلود فایل‌های جعلی Flash روی سیستم‌های فیلترگذاری نشده شیوع پیدا می‌کرد. محققان اعلام کردند که برخی از شرکت‌های خصوصی نیز در این حملات آسیب دیدند، ولی آنها هدف اصلی این کمپین سایبری نبودند.
کمپین‌هایی که از این تکنیک حمله استفاده می‌کنند از ژوئیه ۲۰۱۶ شکل گرفته‌اند، ولی محققان امنیتی همچنان به خوبی متوجه نشده‌اند که مهاجمان سایبری چگونه برنامه مخرب خود را در کنار سیستم نصب کننده Flash فعال می‌کنند. مرکز ESET در بیانیه خود گفت: «قربانی‌ها به این باور می‌رسند که تنها فایلی که دانلود می‌کنند.