حمله دو بدافزار به دستگاه‌‏های فروش فروشگاهی در سراسر جهان

حمله دو بدافزار به دستگاه‌‏های فروش فروشگاهی در سراسر جهان

همکاران سیستم- پژوهشگران نسبت به تشدید فعالیت بدافزارهای جدیدی که دستگاه‌‏های فروش فروشگاهی در سراسر جهان را هدف گرفته است، هشدار داده‏‌اند.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، شرکت امنیتی آربور نت‏وُرک (Arbor Network) نسبت به گسترش فعالیت بدافزار جدیدی که اطلاعات پرداخت‏‌ها و تراکنش‌‏های کاربران دستگاه‏‌های فروش فروشگاهی را هدف گرفته است، هشدار داده‏ است. پژوهشگران این شرکت اعلام کرده‏‌اند این بدافزار‌ها که دکستر (Dexter) و پروژه هوک (Project Hook) نام دارد، اطلاعات و داده‌‏های مربوط به تراکنش‌‏هایی را که با استفاده از دستگاه‌‏های فروش فروشگاهی صورت می‌‏گیرند، به سرقت می‌‏برند. این پژوهشگران از کشف دو سرور خبر داده‏‌اند که بدافزار‌ها اطلاعات و داده‌‏های سرقتی را به آنجا می‌‏فرستند.
بر اساس این گزارش، این دو بدافزار طوری طراحی شده است که اطلاعات ذخیره شده بر روی نوار مغناطیسی کارت‏‌های اعتباری را به سرقت می‌‏برند. بررسی پژوهشگران نشان داده است بدافزار دکستر عمدتاً دستگاه‏‌های فروش فروشگاهی در کشورهای واقع در نیمکره شرقی را هدف قرار داده‌‏اند و بدافزار هوک نیز در آمریکا و کشورهای اروپایی فعال‏‌تر است.
بدافزار دکستر که برای اولین بار در نوامبر ۲۰۱۲ کشف شد دارای سه نسخه متفاوت به نام‌‏های Dubbed Stardust، Millenium و Revelation است. انتشار کد منبع اولین نسخه این بدافزار باعث جلب توجه بیشتر مجرمان سایبری به بدافزارهای ویژه دستگاه‌‏های فروش فروشگاهی شده بود.
پژوهشگران شرکت آربور گفته‌‏اند انتظار دارند بدافزارهای ویژه دستگاه‏‌های فروش فروشگاهی در سال‏‌های آینده بیشتر تکامل یابند. آن‌ها به متصدیان امنیتی این دستگاه‏‌ها هشدار داده‏‌اند که باید آماده مواجهه با چنین بدافزارهایی باشند.