حملات هکری گسترده با سوءاستفاه از جنگ اوکراین

گروه‌های هکری با سوءاستفاده از تهاجم روسیه به اوکراین حملات سایبری خود را پیش می‌برند و از این فضا برای سرقت اعتبارنامه‌های ورود به حساب‌های کاربری، اطلاعات حساس، پول و موارد دیگر از قربانیان خود در سراسر جهان استفاده می‌کنند.

به گفته محققان امنیت سایبری در گروه تحلیل تهدیدات گوگل (TAG)، هکرهای تحت حمایت دولت‌های روسیه، چین و کره شمالی و همچنین گروه‌های مختلف غیرمنصوب و باندهای مجرم سایبری با تمرکز بر موضوعات مختلف مرتبط با جنگ در اوکراین حملات سایبری خود را ترتیب می‌دهند و مردم را به سمت قربانی شدن در این حملات هدایت می‌کنند.

این طور که رسانه‌های خبری اعلام کردند،‌ تنها در دو هفته گذشته گوگل چندین گروه هکری را شناسایی کرده که به دنبال سوءاستفاده از جنگ اوکراین برای تحقق اهداف مخرف خود بوده‌اند و از سرقت اطلاعات گرفته تا سرقت پول و موارد دیگر حملات خود را پیش برده اند.

در این میان یک گروه هکری مستقر در روسیه شناسایی شده که گوگل از آن با عنوان Coldriver یاد می‌کند و همچنین با نام Calisto هم شناخته می‌شود. این گروه هکری بر اساس اهداف خود تاکنون چندین سازمان غیردولتی و اندیشکده مستقر در ایالات متحده، مراکز وابسته به ارتش چندین کشور در اروپای شرقی، ارتش یک کشور در منطقه بالکان، یک پیمانکار دفاعی مستقر در اوکراین و همچنین مرکز عالی ناتو را مورد هدف قرار داده است.

منبع: zdnet.