حلقه‌های نورانی؛ فناوری جدید کاسیو برای تبادل داده‌ها بین گوشی‌های هوشمند

حلقه‌های نورانی؛ فناوری جدید کاسیو برای تبادل داده‌ها بین گوشی‌های هوشمند

همکاران سیستم- شرکت ژاپنی کاسیو که بیشتر در زمینه ساخت دوربین، ساعت و ماشین حساب تخصص دارد، فناوری جدیدی برای تبادل داده‌ها بین گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزارهای الکترونیکی ابداع کرده است که در آن داده‌ها به شکل دایره‌هایی از پیکسل‌های رنگارنگ و نورانی بر روی صفحه نمایش یک گوشی ظاهر می‌شود و با استفاده از دوربین گوشی دیگر می‌توان آن‌ها را دریافت کرد.
به گزارش سایت pcworld شرکت کاسیو این فناوری را Li-Fi به معنی ارسال اطلاعات از طریق نورهای قابل رویت، نامیده است و قصد دارد آن را برای اولین بار در نمایشگاه محصولات الکترونیک (CES) لاس وگاس و بر روی گوشی‌های هوشمند تحت سیستم عامل iOS اپل عرضه کند.

طرز کار فناوری جدید کاسیو بدین شکل است که کاربر اطلاعاتی، مثل یک عکس یا یک پیام را که می‌خواهد انتقال دهد، از طریق برنامه کاربردی مربوط به آن انتخاب می‌کند. در این هنگام مجموعه‌ای از نقاط رنگارنگ و چشمک زن بر روی صفحه نمایش گوشی او ظاهر می‌شود و کاربر دیگر به کمک دروبین گوشی خود می‌تواند این نقاط رنگارنگ را رمزگشایی و اطلاعات کاربر اول را دریافت کند.

کاربرانی که برای انتقال داده‌ها و اطلاعات خود از این فناوری استفاده می‌کنند دیگر نیازی به فعال کردن بلوتوث یا ایمیل خود نخواهند داشت. یکی دیگر از ویژگی‌های این فناوری این است که یک کاربر به طور همزمان می‌تواند اطلاعات مورد نظر خود را به ۱۰ تا ۱۵ کاربر دیگر انتقال دهد. از این فناوری می‌توان بر روی صفحه نمایش تلویزیون، بیل بوردهای الکترونیک و دیگر فناوری‌های دارای صفحه نمایش استفاده کرد.

این فناوری بیشتر شبیه بارکدهای دو بعدی (QR) است که هم اکنون بر روی برخی از گوشی‌های هوشمند نصب است. این فناوری ارتباط بین ابزار مختلف در فواصل طولانی‌تر را امکان پذیر می‌کند. فقط قطر نقاط نورانی که هنگام تبادل داده‌ها بر روی صفحه نمایش دستگاه فرستنده ظاهر می‌شود، باید به ازای هر متر فاصله یک سانتی‌متر افزایش یابد.

 اگر این فناوری با GPS ترکیب شود از آن می‌توان در فناوری‌های معروف به «واقعیت تقویت شده» نیز استفاده کرد.

pcworld

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *