حجم پرداخت‌های همراه در چین از ۵. ۱ تریلیون دلار گذشت

حجم پرداخت‌های همراه در چین از ۵. ۱ تریلیون دلار گذشت

همکاران سیستم- برآورد‌ها نشان می‌‏دهد سال گذشته حجم تبادلات همراه در چین با رشدی ۳۱۷ درصدی به بیش از یک و نیم تریلیون دلار رسیده است.
به گزارش وب‏ سایت zdnet، به نقل از روزنامه چاینا دیلی، سال گذشته میلادی تعداد تبادلات همراه در چین با رشدی ۸۶. ۲۱۲ درصدی به ۶۷. ۱ میلیارد تراکنش رسیده است که در این تعداد تراکنش‏‌ها در مجموع ۶۴. ۹ تریلیون یوآن (۵۸. ۱ تریلیون دلار) پول جابجا شده است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۲ حدود ۵۶. ۳۱۷ درصد رشد داشته است.
روزنامه چاینا دیلی این گزارش را بر اساس آمار بانک مردم چین منتشر کرده و نوشته است سال گذشته تبادلات همراه ۳ درصد از کل تراکنش‌های غیرنقدی در این کشور را تشکیل داده است. استفاده از کارت‌های اعتباری برای پرداخت پول نیز شیوه دیگر تبادلات غیرنقدی در چین است که بر اساس این گزارش، سال گذشته ۹۲. ۲۱ درصد رشد داشته و در مجموع ۶۳. ۹۹ تریلیون دلار از این طریق جابجا شده است.
بانک مرکزی چین در دسامبر سال گذشته با تصویب قوانینی تلاش کرد وضعیت پرداخت‌های همراه در این کشور را قاعدهمند‌تر کند. کشور چین در حال حاضر ۶۱۸ میلیون کاربر آنلاین دارد که ۸۰ درصد از آن‌ها از طریق ابزارهای همراه خود به اینترنت دسترسی دارند. شرکت‌های چینی نیز می‌‏کوشند از این پتانسیل بهره ‏برداری کنند. مثلاً علی‏پی (Alipay) که یکی از زیرشاخه‌های شرکت فروش آنلاین علی بابا (Alibaba) است اعلام کرده است در صورتی که کاربران پرداخت‌های خود را از طریق نرم ‏افزار همراه Alipay Wallet انجام دهند، تخفیفی یک درصدی را برای آن‌ها در نظر خواهد گرفت. شرکت علی بابا اعلام تلاش کرده است با ایجاد یک پلت‏فرم خدمات همراه که ۶. ۸۱ میلیون دلار هزینه برداشته است، تجار و بازرگانان را ترغیب کند تا زمینه فروش محصولات خود از طریق ابزارهای همراه را نیز فراهم کنند.