جنگ با نرم‌افزارهای باج‌گیر در راهکارهای رایانش ابری

جنگ با نرم‌افزارهای باج‌گیر در راهکارهای رایانش ابری

همکاران سیستم – کارشناسان نسبت به خطر گسترش فعالیت باج‌افزارها ابراز نگرانی می‌کنند. باج افزار (Ransomware) نوعی بدافزار رایانه‌ای است که با ایجاد محدودیت در سیستم‌ها و یا رمزگذاری اطلاعات، از کسب‌وکارها و کاربران اخاذی می‌کند.  

اکنون روند رو به گسترش خطر این بدافزارهای موذی به یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت‌ها تبدیل شده است. به گزارش وب‌سایت ITProPortal، بررسی‌های اخیر و نظرسنجی صورت گرفته از ۵۰۰ کسب‌وکار نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از آنها در دوازده ماه گذشته، به واسطه حملات باج‌افزارها شاهد اختلال و یا قطعی در کار خود بوده‌اند. 

این شیوه برای شرکت‌هایی که ماهیت آنها «دسترسی فوری به اطلاعات ضروری» است، می‌تواند بیش از دیگران دردسر ایجاد کند. 

همچنین شرکت‌هایی که از خدمات ابری استفاده می‌کنند، از دیگر اهداف باج‌افزارها هستند و با توجه به اقبال جهانی صنایع به اکوسیستم ابر، از هم اکنون زنگ خطر برای آن به صدا در آمده است. 

بر اساس این گزارش، در چند ماه اخیر نه تنها حملات باج‌افزارها بیشتر شده بلکه شیوه‌هایی که هکرها برای سر کیسه کردن قربانیان خود به کار می‌برند پیچیده‌تر شده و شناسایی آنها نیز دشوارتر گردیده است. 

کارشناسان راهکارهای مختلفی برای مقابله با این روند پیشنهاد می‌دهند که از آن جمله می‌توان به «کسب آمادگی لازم در برابر تهدیدات احتمالی هکرها»، «تهیه روزانه نسخه‌های پشتیبان و ذخیره‌سازی اطلاعات در ابر» و «استفاده از شیوه‌های نوین و چندلایه برای تامین امنیت داده‌های سازمانی» از آن جمله است. 

برخی صاحب‌نظران معتقدند از آنجا که هنوز هم «ایمیل» اصلی‌ترین ابزار باج‌‎گیران سایبری محسوب می‌شود، یکی از بهترین شیوه‌های مقابله با آن، توانایی «نه» گفتن به پیشنهادهای وسوسه‌انگیزی است که از طریق ایمیل‌های ناشناس ارائه می‌گردد.