جنبش وال استریت گریبان Adobe را هم گرفت

جنبش وال استریت گریبان Adobe را هم گرفت

همکاران سیستم- «فلش را اشغال کنید» این شعار گروهی از کاربران معترض در سواحل غربی آمریکا است که به تقلید از شعار «وال استریت را اشغال کنید»، علیه شرکت Adobe دست به اعتراض زده‌اند. این گروه می‌گویند: «فلش پلیر مرده است. همیشه پر از ایراد و اشکال بوده و زمان آن سپری شده است. فلش پلیر فسیل شده است و بازمانده‌ای از روزگار استانداردهای بسته و کنترل‌های یک جانبه شرکت‌ها بر فناوری وب است.»

این معترضان که ظاهراً گروهی متشکل از طراحان وب‌‏سایت و برنامه‏ های کاربردی موبایل هستند با راه اندازی وب‏ سایت www. occupyflash. org از جهانیان خواسته‏ اند نرم ‏افزار فلش پلیر را از روی دسک‏تاپ‌ها و لپ‌تاپ‏ های خود حذف کنند. آن‌ها استدلال کرده ‏اند که با وجود استانداردهای باز HTML۵ دوران یکه ‏تازی Adobe به سر آمده است، اما این شرکت همچنان به توسعه خود ادامه می‌‏دهد.

این اعتراض یادآور کمپین مایکروسافت است که تلاش می‌‏‌کرد کاربرانش را ترغیب کند به جای استفاده از مرورگر اینترنتی IE۶ از مرورگر IE۹ که HTML۵ را حمایت می‌‏کرد، استفاده کنند. این معترضان هم هدف خود را مبارزه برای پیشرفت تکنولوژی و آینده مرورگرهای اینترنتی دانسته ‏اند و ادعا کرده ‏اند که وجود فلش پلیر باعث شده استیلای مرورگر IE۶ چندین سال به دراز بینجامد. آن‌ها گفته‌اند قرار نیست اینترنت برای همیشه متکی به فلش پلیر باشد.

 این معترضان برآورد کرده ‏اند که هم اکنون نرم افزار فلش پلیر بر ۹۵ درصد مرورگرهای دسکتاپ نصب شده است. آن‌ها حتی به کاربران سیستم عامل‏های مختلف شیوه حذف فلش پلیرهای نصب شده را هم آموزش می‌‏دهند و از سازندگان و توسعه‏ دهندگان نرم افزاری می‌‏خواهند در پروژه‏ های آتی خود از فلش استفاده نکنند و به جای آن از مرورگرهایی استفاده کنند که HTML۵ را حمایت کند.

شرکت Adobe اخیراً به بازار گوشی‏ های تلفن همراه رو آورده بود، اما چند روز پیش اعلام کرد نصب فلش بر روی پلتفرم‏‌های موبایل را متوقف می‌‏کند. اعتراض علیه این شرکت هم دقیقاً دو روز بعد از اعلام رسمی این خبر شروع شد.

شرکت Adobe هنوز در برابر این اعتراضات واکنشی نشان نداده است.

macworld

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *