جایزه 10 میلیون‌ دلاری آمریکا برای پیدا کردن هکرهای دولتی

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد برای هرگونه اطلاعات در مورد هکرهایی که با دولت‌های خارجی کار می‌کنند پاداش 10 میلیون دلاری در نظر گرفته است.

دولت آمریکا اعلام کرد این اقدام را با هدف شناسایی هکرهایی انجام می‌دهد که در «فعالیت‌های مخرب سایبری علیه زیرساخت‌‌های مهم ایالات متحده، نقض قانون کلاهبرداری‌های آنلاین و سوءاستفاده‌های رایانه‌ای» مشارکت داشته‌اند.

مقامات آمریکایی با انتشار این خبر توضیح دادند که اقدام مذکور به صورت ویژه شناسایی هکرهایی را نشانه می‌گیرد که در حملات باج‌افزاری، زیرساخت‌های حیاتی این کشور را مورد هدف قرار دادند.

در این اطلاعیه علاوه بر حملات باج‌افزاری به تعداد دیگری از تخلفات سایبری نیز اشاره شده و گفته می‌شود این مسئله در مورد رایانه‌های دولتی آمریکا و همچنین مواردی که در تجارت یا ارتباطات داخلی یا خارجی این کشور اختلال ایجاد کرده هم اعمال می‌شود.

گروه‌های باج‌افزاری طی دو سال گذشته اختلالات گسترده‌ای را در خط لوله نفتی، مراکز تولیدی، بیمارستان‌ها، مدارس و سازمان‌های دولتی محلی در آمریکا ایجاد کردند و به میلیون‌ها دلار درآمد آنها آسیب زدند.

درحالی که حملات باج‌افزاری به شرکت «کلونیال پایپلاین» و شرکت تولیدکننده فراورده‌های گوشتی JBS بیشترین خبرها را به خود اختصاص داد، به صورت مجزا صدها موسسه درمانی، دانشگاه‌ها، مدارس عالی و سایر مراکز نیز با حملات سایبری جدی مواجه شدند.

مرکز تحقیقاتی DHS اعلام کرد تنها در حملات باج‌افزاری آمریکا در سال 2020 بیش از 350 میلیون دلار به هکرها پرداخت شد.

منبع: zdnet