«جاوا 17» منتشر شد

شرکت اوراکل سرانجام ویرایش جدید کیت توسعه جاوا را با نام JDK 17 منتشر کرد. این نخستین نسخه پشتیبانی بلندمدت (LTS) محسوب می‌شود که پس از ویرایش JDK 11 طی سه سال گذشته عرضه شد.

اگرچه نسخه‌های جدید جاوا هر شش ماه یکبار در ماه‌های مارس و سپتامبر عرضه می‌شوند، ولی هر یک از آنها تنها تا انتشار نسخه بعدی مورد پشتیبانی قرار می‌گیرند و از سوی دیگر «جاوا 17» برای دوره زمانی هشت سال پشتیبانی می‌شود.

همزمان با این انتشار OpenJDK 17 که سیستم پیاده‌سازی منبع باز «جاوا 17» محسوب می‌شود هم راه‌اندازی شد. این سیستم نسخه 2 مجوز Gnu Public License را در اختیار دارد که به شکل اختصاری با نام GPLv2 می‌شود.

پلتفرم جدید JDK 17 اوراکل و نسخه‌های آتی JDK به شکل یکپارچه تحت مجوز شرایط و ضوابط بدون هزینه اوراکل (NFTC) عرضه می‌شوند. بر این اساس می‌توان گفت این مجوز به صورت رایگان برای «جاوا 17» هم ارائه شده است.

پس از این جریان «جاوا 17» تحت مجوز Technology Network License اوراکل به فعالیت خود ادامه می‌دهد. البته باید توجه داشت هیچ یک از اینها مجوز منبع باز نیستند.

با این وجود اوراکل برخی مزایا را هم در این زمینه در نظر گرفته است. «آرنال دایاراتنا» معاون مرکز توسعه نرم‌افزاری شرکت IDC گفت: «این یک مجوز جدید و آسان است که استفاده رایگان از JDK را برای مدت طولانی فراهم می‌کند».

منبع: zdnet