توسعه نرم افزاری؛ بهترین شغل دنیای آی تی در سال ۲۰۱۳

همکاران سیستم- پیش‌بینی برخی تحلیلگران حکایت از آن دارد که در سال آینده میلادی توسعه دهندگان نرم افزاری بهترین جایگاه شغلی را در دنیای آی تی خواهند داشت.
به گزارش وب سایت zdnet، تحلیلگران دو شرکت پژوهشی کریربیلدر (CareerBuilder) و اکونومیک مدلینگ (Economic Modeling) پیش‌بینی کرده‌اند بهترین شغل دنیای آی تی در سال ۲۰۱۳ از آن توسعه دهندگان نرم افزاری خواهد بود. آن‌ها پیش‌بینی خود را بر پایه این استدلال مستحکم کرده‌اند که پیوسته بر تعداد سازمان‌هایی که می‌کوشند با توسل به فناوری‌های و تحلیلگرهای اطلاعاتی مزیت‌های رقابتی خود را افزایش دهند، افزوده می‌شود.
این تحلیلگران همچنین گفته‌اند مشاغلی مثل تحلیل سیستم، مدیریت سیستم/شبکه و معماری شبکه نیز از جمله بر‌ترین مشاغل دنیای آی تی در سال آینده میلادی خواهد بود. این دو شرکت برای پیش‌بینی روندهای شغلی سال آینده از روش تحلیل این روند‌ها در سال‌های پس از ۲۰۱۰ استفاده کرده‌اند.
پایگاه داده‌های شغلی شرکت اکونومیک مدلینگ نشان می‌هد که فرصت‌های شغلی برای توسعه دهندگان نرم افزاری در دو سال گذشته ۷ درصد رشد داشته است. بر اساس این داده‌ها، هم اکنون فقط در آمریکا حدود یک میلیون نفر به عنوان توسعه دهنده نرم افزاری مشغول کار هستند. این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد فرصت‌های شغلی برای تحلیلگران سیستم‌ها در این مدت ۵ درصد رشد داشته است و هم اکنون فقط در آمریکا ۵۳۰ هزار نفر در این شغل مشغول فعالیت هستند. فرصت‌های شغلی برای متصدیان شبکه‌ها و سیستم‌ها نیز در این مدت ۵ درصد رشد داشته است و هم اکنون حدود ۳۶۰ هزار نفر در آمریکا با این عنوان شغلی کسب درآمد می‌کنند.
تحلیلگران این دو شرکت بین برنامه نویسان رایانه‌ای و توسعه دهندگان نرم افزاری تفاوت قائل شده و گفته‌اند فرصت‌های شغلی برای برنامه نویسان رایانه‌ای در این مدت ۳ درصد رشد داشته است.
این دو شرکت فهرستی را منتشر کرده‌اند که شامل ۱۵ شغل بر‌تر دنیای آی تی در سال ۲۰۱۳ است. این پانزده شغل به ترتیب عبارتند از:
۱- توسعه نرم افزاری
۲- حسابداری/ممیزی مالی
۳- تحلیل پژوهش‌های بازار/ کار‌شناس بازاریابی
۴- تحلیل سیستم‌های رایانه‌ای
۵- کار‌شناس منابع انسانی و تربیت نیروی انسانی
۶- متصدی شبکه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای
۷- نماینده فروش
۸- تحلیلگر امنیتی/ توسعه وب/ معماری شبکه
۹- مهندسی مکانیک
۱۰-  مهندسی صنایع
۱۱-  برنامه‌نویس رایانه‌ای
۱۲-  تحلیلگر مالی
۱۳- متخصص روابط عمومی
۱۴-  آمایشگری
۱۵-  مدیریت پایگاه‌های داده