توسعه بدون کدگذاری نرم افزارها در عصر زبان‌های برنامه نویسی

توسعه نرم افزاری با کدگذاری کم، بدون کدگذاری یا مبتنی بر کدهای بصری بیشتر از هر زمان دیگر این روزها مورد توجه قرار گرفته است. مرکز توسعه خدمات رایانش ابری AWS آمازون ژوئن امسال نسخه آزمایشی پلتفرم Honeycode خود را منتشر کرد. ژانویه سال جاری نیز گوگل پلتفرم AppSheet را برای توسعه نرم افزاری با کدگذاری کم روانه بازار کرد تا با این اتفاق اپلیکیشن AppMaker برای سیستم Workspace که پیش‌تر با نام G Suite شناخته می‌شد کنار گذاشته شود. همچنین خدمات پردازش ابری Cloud گوگل نیز ماه سپتامبر Business Application Platform را در اختیار توسعه دهندگان نرم افزار قرار داد.
در بخش دیگر شرکت سلزفورس پلتفرم Lightning را با هدف مشابه روانه بازار کرد و اوراکل نیز Application Express یا APEX خود را در اختیار توسعه دهندگان نرم افزارها گذاشت. در این میان ابزارهای کاربردی مشابه از سوی شرکت‌های Appian، Zoho، ServiceNow و … عرضه شد تا فرآیند تحولات دیجیتال با حداقل کدگذاری امکان پذیر شود.
توسعه نرم افزار با کدگذاری کم یا بدون کدگذاری این روزها اهمیت فراوان پیدا کرده است. نوید روی کار آمدن سیستم‌های کم کد یا بدون کد این است که کاربران تجاری می‌توانند با حذف کدها از صفحات گسترده و پایگاه‌های داده، اپلیکیشن‌های تلفن همراه و مبتنی بر وب را به راحتی توسعه دهند و به همکاران خود کمک کنند تا در هر مکان و زمانی که به آن نیاز دارند، در یک مرورگر اینترنتی یا از طریق گوشی به آن دسترسی داشته باشند.
سیستم جدیدی که شرکت AWS هم اکنون عرضه کرده است و با نام Honeycode شناخته می‌شود یک پلتفرم بدون کدگذاری است و پاسخی به سیستم توسعه اپلیکیشن‌های موبایلی و وبی محسوب می‌شود. شرکت AWS این هفته در یک مطلب وبلاگی به سیستم VisiCalc اشاره کرد که در دهه 1970 میلادی قابلیت‌هایی شبیه Excel را ارایه می‌کرد و برای سیستم‌های Apple II عرضه شده بود که در دیسک‌های 5.25 اینچی در اختیار کاربران قرار می‌گرفت.

منبع: Zdnet