تلاش چین برای توسعه صنعت پردازش ابری و ساخت پایگاه های بزرگ داده

تلاش چین برای توسعه صنعت پردازش ابری و ساخت پایگاه های بزرگ داده

همکاران سیستم- چین هم اکنون در حال ساخت مجموعه ای از پایگاه های داده بسیار بزرگ است که تکمیل آن علاوه بر اینکه این کشور را به یکی از پیشرفته ترین مراکز دارای زیرساخت های فناوری پردازش ابری تبدیل می کند، فرصت‌های تجاری بیشماری را نیز برای شرکت‌های آمریکایی به وجود می آورد.

به گزارش وب سایت computerworld چین تلاش می کند با ساخت صدها مرکز داده بزرگ نیاز جمعیت آنلاین 500 میلیونی خود را برطرف کند. این مراکز داده برای شتاب بخشیدن به رشد صنعت ارتباطات دور و خدماتی مثل تجارت الکترونیک، بانکداری آنلاین و دولت الکترونیک ساخته می شود. این پایگاه ها همچنین قرار است به عنوان زیرساخت فناوری های پردازشی برای شرکت های خارجی مورد استفاده قرار گیرد.

ساخت این پایگاه های داده براساس یک طرح پنج ساله با پشتیبانی دولت چین صورت می گیرد. نهادهای دولتی چین بودجه این طرح را که «شهرهای ابری» نام دارد تامین می کنند. شهرهای ابری به مناطق صنعتی اطلاق می شود که قرار است زیرساخت های موردنیاز برای تاسیس 20 پایگاه داده را فراهم کنند. این پایگاه ها هم اکنون در مساحتی به اندازه 50 هزار متر مربع در دست ساخت است.

رشد و توسعه پایگاه های داده در چین فرصت‌های زیادی را پیش روی شرکت‌های آمریکایی از قبیل اچ پی و آی بی ام قرار می دهد. چرا که این شرکت ها هم اکنون در چین بیش از هر کشور دیگری دفاتر تحقیق و توسعه و نیروی کار دارند. این شرکت‌ها هم اکنون چین را در پیشبرد این طرح ها یاری می کنند.

این کشور در گذشته نیز پایگاه های داده زیادی ساخته بود اما این مراکز به سرعت ظرفیت و کاربرد خود را به خاطر زیرساخت‌های ضعیف از دست داد. اما چین حالا امیدوار است که بتواند این طرح را به شیوه موفق تری به سرانجام برساند. مقامات چینی حتی موضوع انتشار گازهای کربنی حاصل از فعالیت این پایگاه‌های داده را از نظر دور نداشته اند و دستور داده اند در ساخت پایگاه های داده جدید از فناوری های مدرن که از لحاظ صرف انرژی به صرفه تر هستند، استفاده شود.

با وجود اینکه صنعت ذخیره و پردازش داده در چین در حال رشد و شکوفایی است، اما تحلیل گران درباره استفاده شرکت‌های خارجی از این پایگاه‌ها شک و شبهه هایی را مطرح کرده اند. حق مالکیت پایگاه‌های داده و دیگر تجهیزات موجود در این مراکز از جمله مهمترین موضوعات مورد نظر تحلیل گران است که معتقدند ممکن است موانعی را پیش پای شرکتهای خارجی بگذارد. البته چین در این زمینه با رقبای سرسختی مثل سنگاپور و هنگ کنگ روبروست. یکی دیگر از چالش‌های چین در این زمینه قواعد محدود کننده این کشور در حوزه فناوری های اطلاعاتی است.

computerworld