تلاش موزیلا برای پشتیبانی از استاندارد HTTPS در محیط وب

تلاش موزیلا برای پشتیبانی از استاندارد HTTPS در محیط وب

همکاران سیستم- شرکت موزیلا، صاحب مرورگر اینترنتی فایرفاکس قصد دارد اقدامات جدی‏دتری برای گسترش فناوری رمزگذاری وب‏سایت‏‌ها (encryption) انجام دهد.به گزارش وب‏سایت toptechnews، شرکت موزیلا اعلام کرده است قصد دارد با اجرای طرحی از تبدیل شدن فناوری رمزگذاری وب‏سایت‏‌های اینترنتی به یک رویه استاندارد حمایت کند. موزیلا تصمیم گرفته است برای تحقق این هدف یک طرح دو قسمتی را اجرا کند.
این شرکت از یک طرف قرار است همه ویژگی‌‏ها و قابلیت‏‌های جدید مرورگر اینترنتی فایرفاکس خود را فقط برای وب‏سایت‏‌هایی فعال کند که از فناوری HTTPS استفاده می‏‌کنند و از طرف دیگر تصمیم گرفته است طی یک فرایند تدریجی دسترسی وب‏سایت‏‌هایی را که در هنوز بر فناوری HTTP متکی هستند، به ویژگی‏‌ها و قابلیت‏‌های مرورگر خود قطع کند.
پیش از این نیز بسیاری از شرکت‏‌ها و نهادهای دست‌‏اندرکار دنیای اینترنت حمایت خود را از فناوری رمزگذاری سایت‏‌های اینترنتی اعلام کرده‌‏اند. گروه پژوهشی امنیت اینترنت، کنسرسیوم شبکه جهانی اینترنت، اداره اطلاعات آمریکا و گوگل از جمله مهم‌ترین این شرکت‏‌ها و نهادها هستند. شرکت گوگل نیز سال گذشته اعلام کرد وب‏سایت‌‏هایی که از فناوری HTTPS استفاده کنند، موقعیت بهتری در فهرست نتایج جستجوگر این شرکت خواهند داشت.
استفاده از استاندارد غیررمزگذاری‌‏شده HTTP برای وب‏سایت‏‌های اینترنتی راه را برای به سرقت رفتن اطلاعات مهم کاربران مثل گذرواژه، نام کاربری، تاریجچه جستجو و برخی اطلاعات دیگر باز می‏‌گذارد.