تلاش مایکروسافت و گوگل برای توسعه فناوری تفسیر خودکار عکس‌ها

تلاش مایکروسافت و گوگل برای توسعه فناوری تفسیر خودکار عکس‌ها

همکاران سیستم- شرکت مطرح دنیای آی تی مثل مایکروسافت و گوگل بر سر فناوری جدیدی که قادر است عکس‌ها و تصاویر را به صورت هوشمند و خودکار تفسیر کند، رقابت می‌کنند.به گزارش وب‌سایت pcworld، شرکت مایکروسافت تلاش می‌کند فناوری خاصی را توسعه دهد که قادر است عکس‌ها و تصاویر را به صورت خودکار تفسیر کند و اشکال و عناصر به کار رفته در آن را هوشمندانه تشخیص دهد. این شرکت از راه‌اندازی یک طرح پژوهشی برای این کار خبر داده و اعلام کرده قصد دارد نتایج آن را در کنفرانسی با عنوان «دید رایانه‌ای و تشخیص الگوها» که قرار است در ماه ژوئن سال آینده میلادی برگزار شود، ارائه کند. جان پلات، یکی از معاونین بخش پژوهش مایکروسافت در این باره گفته است: شرکت‌های Baidu و گوگل و دانشگاه‌های کالیفرنیا، برکلی و استنفورد نیز در این طرح همکاری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، الگویی که مایکروسافت برای این فناوری طراحی کرده است بدین طریق است که هر تصویر را به چند بخش مشخص تقسیم می‌کند و عناصر و اشکال موجود در هر قسمت را بر اساس خطوط کناره آن‌ها شناسایی و تفسیر می‌کند. این فناوری دارای یک دایره واژگانی خاص است و قادر است عناصر و اشکال شناسایی شده در عکس‌ها را با این واژگان توصیف کند و به صورت خودکار برای عکس‌ها شرح و زیرنویس تولید کند و آن‌ها را دارای برچسب (Tag) کند.

توسعه این فناوری می‌تواند به ارتقای شیوه‌ها و روش‌های جستجوی عکس‌ها و تصاویر بینجامد.  کاربران نیز به کمک این فناوری خواهند توانست عکس‌ها و تصاویر خود را به صورت هوشمندانه‌تری دسته‌بندی کنند.