تلاش شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده خدمات ابری برای حل مشکلات این صنعت

همکاران سیستم – راهبرد ابر چندگانه (Multicloud) یکی از خدمات رایج در اکوسیستم رایانش ابری است که به معنای سرویس‎‌های متعدد ابری در یک معماری ناهمگون است.

این شیوه از یک سو باعث افزایش راندمان در سازمان‌ها شده و از سوی دیگر پیامدهای مثبتی همچون کاهش هزینه‌ها و سازگاری با دیگر برنامه‌های نرم‌افزاری را به دنبال دارد.

به گزارش وب‌سایت CIO Dive، مشکلی که در این خصوص وجود دارد، پیچیدگی کار با این سرویس‌هاست که حتی باعث شده مدیران برخی شرکت‌ها با ترس و نگرانی به مقوله Multicloud بنگرند. به همین دلیل شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابر با درک این موضوع، می‌کوشند ابزارهایی برای مقابله با این چالش تولید کنند.

به عنوان مثال، گوگل یک ابزار متن‌باز برای مدیریت محموله‌ها ساخته که در راهبرد ابر چندگانه به کار می‌رود و می‌توان آن را در تمام پلتفرم‌های ابری مورد استفاده قرار داد. این ابزار که داکر (Docker) نام دارد به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای این حوزه تبدیل شده است.

این در حالی است که در سال گذشته، سودآوری خدمات ابری مایکروسافت و گوگل با رشد بسیار خوبی همراه بوده است؛ به ترتیب ۹۸.۲ و ۶۲.۷ درصد. همچنین بنا به گفته موسسه پژوهشی CB Insights، آمازون با خدمات ابری خود موسوم به AWS توانسته یک سوم بازار IaaS و PaaS را در دست بگیرد.

پلتفرم ابری گوگل به نام GCP نیز که از آن به عنوان سریع‌ترین SSL CDN یاد می‌شود، تمرکز زیادی بر اینترنت اشیاء دارد و رضایت مشتریان IaaS از آن بالاست. در مجموع می‌توان چنین نتیجه گرفت که درآمد بالای خدمات ابری، شرکت‌های فعال در این حوزه را به تولید ابزارها و راهکارهای گوناگونی برای افزایش تعداد مشتریان خود واداشته است و این امر قطعاً در آینده نیز سیر صعودی خواهد داشت.