تصمیم دولت بریتانیا برای حمایت از واژه‌پردازهای منبع‌باز

تصمیم دولت بریتانیا برای حمایت از واژه‌پردازهای منبع‌باز

همکاران سیستم- دولت بریتانیا تصمیم گرفته است از قالب ODF به عنوان فرمت استاندارد برای مکاتبات و تبادل اسناد اداری خود استفاده کند. ODF یک قالب واژه‌پرداز منبع باز و رایگان است کارکنان و شهروندان این کشور را از خرید نرم‌افزارها یا اپلیکیشن‌های واژه‌پرداز بی‌نیاز می‌کند.به گزارش وب‌سایت pcworld، دولت بریتانیا اعلام کرده است شهروندان و کارکنان ادارات دولتی این کشور از این پس می‌توانند از فرمت استاندارد ODF برای نامه‌نگاری‌ها و اسناد خود استفاده کنند. ODF یک قالب سندی تحت برنامه‌های منبع بازی مثل اوپن‌آفیس آپاچی است که جایگزین رایگان و منبع‌بازی برای نرم‌افزارهای تجاری مثل آفیس مایکروسافت است. این برنامه در اصل توسط شرکت سان میکروسیستم توسعه داده است و حتی از واژه‌پردازهای تجاری مثل آفیس مایکروسافت نیز پشتیبانی می‌کند.

تصمیم دولت بریتانیا حاصل چند ماه بررسی و مشاوره است که در آن کارشناسان بر سر انتخاب دو قالب ODF و OOXML (قالب مورد حمایت شرکت مایکروسافت) بحث می‌کردند. هر دوی این قالب‌ها از سوی سازمان بین‌المللی استاندارسازی (ISO) به عنوان قالب‌های استاندارد برای اسناد اداری مورد تأیید قرار گرفته است. این سازمان ابتدا در می ۲۰۰۶ ODF را به عنوان قالب استاندارد انتخاب کرد و دو سال بعد در آوریل ۲۰۰۸ قالب OOXML را هم مورد تأیید قرار داد. ارتباط این قالب با کدهای واژه‌پرداز تجاری شرکت مایکروسافت باعث شد سازمان ایزو به خاطر تأیید این قالب هدف انتقادات زیادی قرار گیرد. منتقدان نگران این مسئله بودند که تأیید OOXML به عنوان یک قالب استاندارد ممکن است کاربران را ناچار به استفاده از محصولات تجاری شرکت مایکروسافت کند.

شرکت مایکروسافت پیش از این می‌کوشید دولت بریتانیا را تشویق کند هر دوی این قالب‌ها را به عنوان استاندارد تأیید کند اما  تصمیم دولت تلاش‌های این شرکت را بی‌نتیجه گذاشت.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *