تشکیک درباره سهم زنان در بازار کار برنامه‌‏نویسی و توسعه نرم‌‏افزاری

تشکیک درباره سهم زنان در بازار کار برنامه‌‏نویسی و توسعه نرم‌‏افزاری

همکاران سیستم- برآوردهای یکی از برنامه‏‌نویسان زن در آمریکا نشان می‌‏دهد تعداد زنانی که مهندس نرم‏‌افزار و برنامه‏‌نویس هستند، بسیار کمتر از چیزی است که ادعا می‌‏شود.
به گزارش وب‏‌سایت itworld، دفتر آمار اداره کار آمریکا در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد در این کشور ۲۲ درصد از برنامه‏‌نویسان رایانه، توسعه‌‏دهندگان نرم‏‌افزار و وب زن هستند. اما برآوردهایی که توسط یکی از زنان برنامه‌‏نویس به نام تریسی شو انجام شده است نشان می‌‏دهد این رقم در عمل بسیار کمتر از این ارقام است. تریسی شو که خود یکی از برنامه‌‏نویسان شرکت پینترست (Pinterest) است گفته احساس می‌‏کند شرکت‏‌های نرم‏‌افزاری درباره تعداد زنان برنامه‌‏نویسی که به استخدام خود درآورده‌‏اند اغراق می‌‏کنند.
وی برای برآورد دقیق‏‌تر تعداد زنان برنامه‌‏نویس در آمریکا طرحی را راه‌‏اندازی کرد و از طریق آن کوشید تعداد دقیق زنانی را که به صورت تمام‌‏وقت در شرکت‏‌های مختلف به کار نوشتن و معماری نرم‏‌افزار مشغولند، برآورد کند. این طرح افراد را تشویق می‌‏کرد تا درباره تعداد زنان برنامه‏‌نویس شاغل در شرکت متبوع خود اطلاع‌‏رسانی کنند. داده‌‏هایی که وی تاکنون درباره ۱۰۷ شرکت گردآوری کرده است نشان می‌‏دهد در این شرکت‏‌ها از میان ۳ هزار و ۵۹۸ مهندس نرم‏افزار فقط ۴۳۸ نفر زن هستند. این رقم بدین معنا است که در این شرکت‏‌ها زنان فقط ۱۲ درصد از کل مهندسان نرم‌‏افزار و برنامه‌‏نویس را تشکیل می‌‏دهند.
یافته‏‌های وی مثلاً نشان می‌‏دهد که در شرکت موزیلا ۹ درصد از برنامه‌‏نویسان زن هستند. این رقم در مورد شرکت باکس ۶ درصد است و در شرکت فلیکر و پینترست به ترتیب ۵. ۹ و ۱۳ درصد.
البته تریسی شو خاطرنشان کرده است که این داده‏‌ها به خاطر اینکه از سوی افراد و گروه‏‌های مختلف گزارش شده است، ممکن است دارای سوگیری خاصی باشد. با این همه مطالعه وی نشان می‌‏دهد که کدام شرکت‏‌ها در زمینه استخدام برنامه‌‏نویسان زن عملکرد بهتری دارند.