ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

تشکیل مرکزی برای تدوین استانداردهای اینترنت اشیاء

تشکیل مرکزی برای تدوین استانداردهای اینترنت اشیاء

همکاران سیستم – به تازگی یک بنیاد متشکل از شرکت‌های بزرگ فناوری، برای تعریف و پیاده‌سازی استانداردهای باز اینترنت اشیاء (IoT) تاسیس شده است. به گزارش وب‌سایت The Register، بنیاد ارتباطات آزاد یا Open Connectivity Foundation که به اختصار OCF خوانده می‌شود، درصدد است مدیریت استانداردهای IoT را به دست بگیرد تا شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان بتوانند راه حل‌ها و دیوایس‌های همسان IoT را تولید نمایند.

این بنیاد توسط اینتل مدیریت می‌شود و برخی شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات از جمله سیسکو، مایکروسافت، سامسونگ، Qualcomm، Electrolux و دیگر کمپانی‌های فعال در حوزه تولید پردازنده، نرم‌افزار، پلتفرم و محصول در آن عضویت دارند.

هر چند تشکیل این بنیاد را می‌توان قدمی رو به جلو برای همه گیر شدن اینترنت اشیاء به شمار آورد ولی کارشناسان معتقدند یکی از مشکلات مربوط به تعریف و پیاده‌سازی استانداردهای IoT، تعدد مراکز تصمیم‌گیری در این خصوص است.

به عنوان مثال در سال گذشته میلادی، بنیاد امنیت اینترنت اشیاء (IoT Security Foundation) یا به اختصار IoTSF با هدف کمک در تامین امنیت IoT تاسیس شد.

البته راه‌اندازی IoTSF الزاماً تعارضی با OCF ندارد اما نکته قابل توجه اینجاست که از ۵۰ عضو IoTSF و ۱۵۰ عضو OCF فقط سه شرکت در هر دو مرکز حضور دارند.

پیش از این و در سال ۲۰۱۴ نیز گروه دیگری به نام کنسرسیوم اینترنت آزاد (Open Internet Consortium) با هدفی مشابه شکل گرفت که به دلیل عدم استقبال از فعالیت‌های آن، نتوانست به طور کامل به اهدافش دست یابد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *