Rust به زبان اصلی توسعه لینوکس تبدیل می‌شود

گزارش‌هایی که به تازگی مطرح شده اعلام می‌دارد که به منظور تبدیل زبان برنامه‌نویسی Rust به یکی از دو زبان اصلی توسعه‌دهنده هسته مرکزی سیستم عامل منبع باز لینوکس، شرکت گوگل و گروه تحقیقات امنیت اینترنت (ISRG) که مرجع صدور گواهینامه‌های رمزگذاری محسوب می‌شود؛ اقدامات گسترده‌ای انجام داده‌اند.

هدف اصلی این اقدامات تلاش برای استفاده گسترده از Rust در توسعه لینوکس و حذف تمامی اشکالات امنیتی مربوط به حافظه در هسته مرکزی این سیستم عامل است که در اصل بخش اساسی زیرساخت‌های اینترنت را تشکیل می‌دهد و در همه موارد، از سرورها گرفته تا دستگاه‌های لبه و گوشی‌های هوشمند نیز قابل اجرا است.

از گذشته تاکنون درایورهای اصلی لینوکس که هسته مرکزی آن را تشکیل می‌دهند با زبان C نوشته شده‌اند و این در حالی است که زبان برنامه نویسی مذکور نمی‌تواند به اندازه Rust برای حذف اختلالات مربوط به حافظه کارآمد باشد. در این میان مایکروسافت نیز اعلام کرده است 70 درصد اختلالات برطرف شده در لینوکس مربوط به بخش حافظه آن می‌شود.

توسعه‌دهندگان لینوکس به جای بازنویسی کل هسته سیستم عامل که بیش از 30 میلیون خط کد را شامل می‌شود، در حال بررسی این مسئله هستند تا قسمت‌های جدید هسته مرکزی لینوکس را با زبان Rust بنویسند.

شرکت گوگل آوریل امسال برنامه‌های خود را برای پشتیبانی از پروژه Rust در فرآیند توسعه لینوکس منتشر کرد و «میگوئل اوجدا» توسعه‌دهنده مربوطه در گوگل نیز درخواست ارسال نظر (RFC) در این مورد را ارسال کرد.

منبع:.zdnet