تاثیر منفی اوضاع نابسامان اقتصاد جهانی بر بازار راهکارهای دورحضوری و ویدئوکنفرانس

همکاران سیستم- برآوردهای موسسه پژوهشی آی‌دی‌سی نشان می‌دهد بازار فناوری‌های ویدئوکنفرانس و راهکارهای دورحضوری از اوضاع نابسامان اقتصاد جهانی تاثیر پذیرفته است. براساس این برآورد‌ها، علاقه کسب و کارهای تجاری به راهکارهای دورحضوری همچنان پابرجاست، اما اوضاع نامطلوب اقتصاد جهانی و کاهش بودجه آی تی بخش دولتی باعث کاهش درآمد عرضه کنندگان این راهکار‌ها شده است.
به گزارش وب سایت eweek، برآورد تحلیل گران حاکی از این است که درآمد حاصل از فروش راهکارهای دورحضوری در سه ماهه دوم سال جاری در مقایسه با سه ماهه اول سال جاری ۹.۶ درصد و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. بنا بر گزارش موسسه آی‌دی‌سی کل درآمدهای حاصل از فروش راهکارهای دورحضوری در این دوره حدود ۵۶۴ میلیون دلار بوده است که این مبلغ کمترین میزان درآمدی پس از سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ و بیش از ۲۷ درصد کمتر از درآمد ثبت شده در سه ماهه چهارم سال گذشته است.
براساس این گزارش، شرکت سیسکو که سال‌هاست مهم‌ترین عرضه کننده راهکارهای دورحضوری در بازارهای جهانی است، نیز از اوضاع نابسامان اقتصاد جهانی مصون نمانده است. درآمد شرکت سیسکو از محل عرضه فناوری‌های ویدئوکنفرانس و راهکارهای دورحضوری در سه ماهه دوم سال جاری حدود ۲۳.۷ درصد کمتر از دوره مشابه سال قبل بوده است. هر چند شرکت سیسکو هنوز هم در این حوزه جایگاه بر‌تر را در اختیار دارد، اما بخشی از سهم خود در این بازار را از دست داده است. سیسکو در سه ماهه دوم سال گذشته حدود ۴۹.۳ درصد و در سه ماهه اول سال جاری حدود ۴۸.۷ درصد از این بازار را از آن خود کرده بود، اما حالا سهم این شرکت به ۴۱.۹ درصد کاهش یافته است.
گزارش آی‌دی‌سی همچنین نشان می‌دهد علیرغم اوضاع نامطلوب بازار راهکارهای دورحضوری، سه ماهه دوم سال جاری دوره خوبی برای برخی از شرکت‌های عرضه کننده بوده است. مثلاً شرکت پلی کام (PolyCom) در این دروه شاهد رشد ۸.۹ درصدی درآمدهای خود در مقایسه با سه ماهه اول سال جاری بود. این شرکت توانسته سهم خود از این بازار را از ۲۷.۷ درصد در سه ماهه اول سال جاری و ۳۰.۵ درصد در سه ماهه دوم سال گذشته به ۳۲.۵ درصد در سه ماهه دوم سال جاری افزایش دهد. اما درآمدهای پلی کام هنوز هم ۴.۳ درصد کمتر از سه ماهه دوم سال گذشته است.