بهترین زبان‌های برنامه نویسی برچه اساس انتخاب می‌شوند؟

همکاران سیستم- به گزارش وب‌سایت informationweek؛ میزان محبوبیت زبان‌های برنامه نویسی برای مدیران IT سازمان‌ها و جویندگان شغل اهمیت بسیار زیادی دارد. مدیران IT معمولا تمایل دارند گروه‌های کاری آنها از زبان‌های برنامه نویسی رایج استفاده کنند. زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که این زبان‌ها در دوره‌های زمانی طولانی توسط انواع مختلف پلتفرم‌های نرم افزاری پشتیبانی شوند. علاوه بر این، برای زبان‌های برنامه نویسی محبوب کمک‌های بیشتری در وب وجود دارد و پیدا کردن برنامه نویسانی که به این زبان‌ها مسلط هستند آسان‌تر است.

در کنار این مسئله کارجویان تمایل دارند زبان‌هایی را بیاموزند که محبوبیت بیشتری دارند. زیرا این مسئله احتمال پیدا کردن شغل و ماندن در آن را بیشتر می‌کند و البته یافتن منابع آموزشی برای این زبان‌ها هم آسان‌تر است. احتمال کمتری وجود دارد که مهارت‌ها در یک زبان عمومی قدیمی شوند و تاریخ مصرف آنها تمام شود.

با تمام مزایای یاد شده، بسیاری از سازمان‌ها لیست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی را متنشر کرده‌اند. با این وجود معیارهای مورد استفاده آنها برای ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه نویسی بسیار متفاوت است و این اتفاق می‌تواند اختلالات بسیار بزرگی را بین لیست‌ها ایجاد کند. به عنوان مثال یکی از شناخته شده‌ترین لیست‌ها توسط شرکت Tiobe فروشنده ابزارهای نرم افزاری ارایه می‌شود. شرکت Tiobe فهرست خود را بر اساس جست‌وجوی وب مبتنی بر «تعداد مهندسان ماهر در سراسر جهان، تعداد دوره‌های برگزار شده، و تعداد شرکت‌های توسعه دهنده» منتشر می‌کند.

زبان برنامه نویسی

در این میان شاخص رقابتی PyPL برای رتبه بندی زبان‌های برنامه نویسی بر اساس این مسئله تنظیم می‌شود که افراد چه تعداد زبان‌های مختلف را برای آموزش در گوگل جست‌وجو می‌کنند. پلتفرم GitHub فهرست‌های خود را در این باره برپایه کدهایی منتشر می‌کند که در مخازن نرم افزاری از آنها استفاده می‌شود. محققان Stack Overflow از توسعه دهندگان نرم افزار نظرسنجی می‌کنند که کدام زبان‌ها را بیشتر دوست دارند. در این میان بسیاری از مراکز شغلی فهرست‌های خود را بر پایه تعداد مشاغل باز که به دنبال برنامه نویسان می‌گردند، تنظیم می‌کنند.