بهبود نسبی بازار جهانی قراردادهای حوزه خدمات IT

بهبود نسبي بازار جهانی قراردادهای حوزه خدمات IT

همکاران سیستم- مرکز مشاوره و تحقیقات فناوری Ovum در گزارشی اعلام کرد که به دنبال افزایش تعداد قراردادها و رشد ارزش کلی قراردادهای منعقد شده (TCV) در حوزه IT بازار قراردادهای مربوط به سرویس‌ها و خدمات عرضه شده در این زمینه از وضعیت ناامیدکننده فصل دوم سال 2011 میلادی بهتر شده و این وضعیت به آرامی در حال بهبودی است.

ارزش کلی قراردادهای منعقد شده در صنعت جهانی IT طی سه ماه قبل از سپتامبر 2011 میلادی 27.3 میلیارد دلار محاسبه شد که این رقم نسبت به ارزش قراردادها در فصل دوم امسال 43 درصد بیشتر بود. در سه ماهه دوم امسال تنها 19 میلیارد دلار در صنعت جهانی IT قرارداد منعقد شد. بر اساس گزارش منتشر شده، ارزش این بازار سالانه به‌طور میانگین 9 درصد کاهش می یابد.

در فصل سوم امسال در مجموع 416 قرارداد در صنعت IT جهان منعقد شد که این رقم برای فصل دوم سال جاری 382 قرارداد گزارش شده بود. البته این رقم نیز از تعداد قراردادهای منعقد شده در فصل سوم سال قبل 12 درصد کمتر است.

اِد توماس، یکی از تحلیلگران مرکز Ovum در این باره توضیح داد: «پس از پشت‌سر گذاشتن یک فصل ناخوشایند و ضعیف به احتمال قوی نرخ TCV در سال 2011 میلادی به کمترین میزان خود در هشت سال گذشته خواهد رسید. شرکت‌ها هم‌اکنون در انتظارند تا مانند سال قبل در فصل چهارم سال 2011 میلادی شاهد رشد گسترده انعقاد قراردادهای جدید باشند. در فصل پایانی سال قبل انعقاد تعداد زیادی قرارداد در سراسر دنیا باعث شد تا ارزش مجموع آن‌ها به 50 میلیارد دلار برسد».

اگرچه در فصل دوم امسال ارزش کلی قراردادهای منعقد شده در صنعت جهانی IT به کمترین میزان خود از سال 2000 تا کنون رسید، اما بخش خصوصی بازهم شاهد رشد نرخ TCV خود در فصل سوم امسال بود. با این وجود برای اینکه شرایط بازار مشابه مدت مشابه سال قبل شود باید اقدامات گسترده‌تری در این زمینه صورت گیرد.

itp