بریل تاچ، نرم افزاری برای نوشتن با چشم بسته

بریل تاچ، نرم افزاری برای نوشتن با چشم بسته

همکاران سیستم- پژوهشگران شرکت جورجیا تک راهکاری برای یادداشت نویسی طراحی کرده‌اند که می‌تواند جایگزینی برای رد کردن یادداشت‌های زیرمیزی باشد. این راهکار که بریل تاچ نام دارد به کاربران اجازه می‌دهد با حرکات انگشتان خود بر روی ابزار دارای صفحه لمسی متنی را بنویسند، بدون آنکه مجبور باشند هنگام یادداشت برداری به آنچه می‌نویسند، نگاه کنند.

این ابتکار جدید به کاربران گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی کمک می‌کند حتی در هنگام انجام فعالیت‌هایی مثل پیاده روی، تماشای تلویزیون و یا صحبت با یکدیگر یادداشت موردنظر خود را به رشته تحریر درآورند. بهترین مزین این راهکار در این است که کاربر هنگام نوشتن نیازی به نگاه کردن به صفحه نمایش دستگاه خود نخواهد داشت.

پژوهشگران جورجیا تک این راهکار را به تقلید از خط بریل طراحی کرده‌اند که بیشتر مورد استفاده کسانی است که از حس بینایی محروم هستند و برای نوشتن  و یادداشت برداری از این خط استفاده می‌کنند. پژوهشگران دریافته‌اند که کاربران به کمک این راهکار می‌توانند دقیقه‌ای ۳۲ کلمه را با دقت ۹۲ درصد بر روی گوشی یا رایانه لوحی خود تایپ کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های بریل تاچ در این است که کاربران در عرض چند دقیقه می‌توانند الفبای خط بریل را فرا گیرند و در نوشتن مطالب و پیام‌های خود از آن بهره گیرند. استفاده از این راهکار، کاربران را از صفحه کلیدهای ویژه خط بریل بی‌نیاز می‌سازد.

این راهکار هم اکنون به صورت یک نرم افزار کاربردی برای نصب بر روی گوشی آیفون و رایانه لوحی آیپد آماده شده است. کاربران می‌توانند با استفاده از صفحه نمایش لمسی این گوشی مطالب خود را به این شیوه تایپ کنند. برای این کار فقط کافی است انگشتان خود را بر روی صفحه نمایش لمسی دستگاه قرار دهند و با حرکات مختلف انگشت حروف و واژگان مورد نظر را تایپ کنند.

physorg