برنامه‌ریزی مایکروسافت برای طراحی سیستم‏ عامل ویژه سازمان‏‌های دولتی

برنامه‌ریزی مایکروسافت برای طراحی سیستم‏ عامل ویژه سازمان‏‌های دولتی

همکاران سیستم- گزارش برخی منابع حاکی از این است که شرکت مایکروسافت قصد دارد برای مشتریان دولتی خود سیستم عامل ویژه‌‏ای را طراحی کند که تحت فناوری پردازش ابری است.
وب‏ سایت Zdnet به نقل از منابعی که نخواسته‏‌اند نامشان فاش شود شرکت مایکروسافت در حال حاضر خود را آماده کرده است برای مشتریان دولتی خود سیستم عامل ویژه‌‏ای طراحی کند که تحت فناوری پردازش ابری است. در حال حاضر این شرکت محصولاتی مثل ویندوز آزور و ویندوز سرور را که تحت فناوری پردازش ابری عرضه می‌‏شود به هر دو گروه مشتریان دولتی و غیر دولتی خود عرضه می‌‏کند. اما احتمالاً این بار مایکروسافت قصد دارد برای سازمان‏‌های دولتی خود پلت‏فرم سیستم عامل ویژه‌‏ای را عرضه کند.
بر اساس این گزارش، مایکروسافت در طراحی پلت‏فرم ویژه خود از فناوری‏‌های پردازش ابری خصوصی، عمومی و ترکیبی استفاده خواهد کرد. منابع نا‌شناس گزارش داده‏‌اند سیستم‌‏عامل تحت فناوری پردازش ابری خصوصی مایکروسافت فیرفکس (Fairfax) نام خواهد داشت.
شرکت مایکروسافت پیش از این نیز در سال گذشته نسخه ویژه‏‌ای از آفیس ۳۶۵ را برای کاربران و مشتریان دولتی خود عرضه کرده بود. در این نسخه از آفیس ۳۶۵، اطلاعات و داده‏‌های ادارات و سازمان‏‌های دولتی آمریکا در پایگاه پردازش ابری جداگانه‌ای ذخیره می‌‏شود. احتمالاً سیستم عامل ویژه کاربران دولتی نیز از طریق پایگاهی به غیر از پایگاه ویندوز آزور عرضه شود.
بنا بر گزارش منابع خبری، شرکت مایکروسافت هم اکنون در حال برنامه‏‌ریزی و تصمیم‏‌گیری برای طراحی این سیستم عامل است و هنوز مشخص نیست که آیا این طرح از مرحله برنامه‏‌ریزی فرا‌تر خواهد رفت یا نه. شرکت مایکروسافت هنوز در این باره به صورت علنی اظهار نظر نکرده است، اما رئیس شرکت اپرندا (Apprenda) که از جمله شرکای مایکروسافت در حوزه فناوری‏‌های پردازش ابری است، گفته است چنین تصمیمی می‌‏تواند معنادار و مهم باشد. وی گفته است صنایع و بخش‌‏های مختلف هر کدام مقتضیات و محیط قانونگذاری خاص خود را در این زمینه دارند. وقتی صحبت از زیرساخت‏‌ها و انتظارات از فناوری‏‌های پردازش ابری به میان می‌‏آید، سازمان‏‌های دولتی از جمله متقاضیان پروپاقرص این فناوری‏‌ها هستند. اگر مایکروسافت می‌‏خواهد در این زمینه سهمی را از آن خود کند، اجرای این طرح اهمیت زیادی خواهد داشت.