بررسی وضعیت مایکروسافت در سال 2021

مایکروسافت تقریبا به تنهایی در میان غول‌های قدیمی نرم افزاری سیاست‌های خود را به شکل متفاوت پیش می‌برد تا تمرکز کمتری بر مجموعه نرم افزارها و مراکز داده داشته باشد. تغییر نحوه مدیریت مایکروسافت به صورت عمده در سال 2020 صورت گرفت و این اتفاق موجب شد ارزش سهام این شرکت در سال گذشته حدود 40 درصد افزایش یابد و در مجموع ارزش مجموع سرمایه‌های این شرکت به 1.7 تریلیون دلار برسد. این اتفاق موجب شد که مایکروسافت پس از اپل دومین شرکت ثروتمند در فهرست تالار بورس آمریکا شود.
سیاست‌های قدیمی آمریکا به گونه‌ای بود که این شرکت بر سیستم عامل ویندوز و مجموعه نرم افزاری آفیس تمرکز داشت. مایکروسافت جدید به گونه‌ای برنامه ریزی شده است که همچنان هر دو مورد مذکور را توسعه می‌دهد، ولی داستان واقعی استقبال قاطع این شرکت از خدمات پردازش ابری است.

واحد توسعه خدمات رایانش ابری عمومی Azure مایکروسافت طی سه ماه پیش از سپتامبر 2020 رشد 48 درصدی را تجربه کرد. در حالی که این مرکز همچنان کوچک‌تر از مرکز توسعه خدمات ابری AWS آمازون است، ولی با سرعت بیشتر از آن رشد می‌کند. روابط میراثی مایکروسافت با سازمان‌های فناوری در حالی مورد توجه قرار می‌گیرد که شرکت‌ها و سازمان‌ها تمایل بیشتری به استفاده از خدمات ابری دارند. این روند در سال 2020 میلادی شتاب گرفت و بیشتر کارشناسان انتظار دارند که سرعت آن در سال 2021 افزایش یابد.
مایکروسافت همچنین با افزایش قابل ملاحظه درخواست کاربران برای استفاده از مجموعه نرم افزاری «آفیس 365» و نسخه مبتنی بر فضای ابری نرم افزارهای ورد، اکسل و پاورپوینت مواجه شده است. در این میان اپلیکیشن ارتباطی تیمز مایکروسافت نیز بسیار محبوب شده است و مجموع این خدمات می‌تواند وضعیت بهتر غول نرم افزاری جهان در سال جدید میلادی را تضمین کند.

منبع: barrons