بانک‌ها از خدمات ابری گریزانند ولی این موضوع موقتی است

همکاران سیستم – بانک‌ها و موسسات مالی تمایلی به استفاده از خدمات رایانش ابری عمومی (public cloud) ندارند ولی این روند در آینده تغییر خواهد کرد. 

به گزارش وب‌سایت TechRepublic، بررسی‌های کارشناسان دویچه بانک نشان می‌دهد که در سه سال آینده، اقبال بانک‌های بزرگ به ابر عمومی به ۳۰ درصد خواهد رسید.

در حال حاضر این رقم بسیار ناچیز و در حد صفر است. اگر چه بانک‌ها جزو نخستین سازمان‌هایی بودند که به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های متن‌باز، کلان‌داده و مانند آن روی آوردند ولی به استفاده از خدمات ابر عمومی علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. 

این در حالی است که بانک‌ها به شدت با یکدیگر در رقابت هستند و استفاده از خدمات ابری می‌تواند «چابکی» فراوانی برای آنها به ارمغان آورد. بنا به نوشته وال استریت ژورنال، استفاده از خدمات ابری باعث کاهش هزینه‌ی زیرساخت‌ها و بالا بردن ظرفیت انعطاف‌پذیری سازمانی می‌شود و همین امر تمایل بانک‌ها به استفاده از این نوع سرویس‌ها را افزایش داده است.

البته در حال حاضر برخی بانک‌ها از شیوه Hybrid Cloud استفاده می‌کنند که در واقع ترکیبی از دو یا چند Cloud است که هر یک ویژگی خاص خود را داراست. ولی بنا به نظر کارشناسان، این راهکار موقتی بوده و برخی نهادها از این ابرهای ترکیبی به عنوان گذرگاهی برای ورود به رویکرد خدمات رایانش ابری بومی و عمومی استفاده می‌کنند.

صاحب‌نظران معتقدند بانک‌ها و مراکز مالی در ابتدا با اندکی تامل و تردید وارد عرصه خدمات ابری شده و سیاست تست و آزمایش را در دست می‌گیرند ولی سرانجام به طور کامل در این خدمات ورود پیدا می‌کنند و خود را از مزایای پرشمار آن بهره‌مند می‌سازند.