بانک‌های خاورمیانه و شمال آفریقا امسال ۱۳.۲ میلیارد دلار در بازار ITهزینه می‌کنند

بانک‌های خاورمیانه و شمال آفریقا امسال ۱۳.۲ میلیارد دلار در بازار ITهزینه می‌کنند

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر پیش‌بینی کرده است بانک‌ها و مؤسسات عرضه‌کننده اوراق بهادار در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا امسال ۱۳.۲ میلیارد دلار در بازار محصولات و خدمات ITهزینه خواهند کرد.
شرکت گارتنر در گزارشی اعلام کرده است هزینه‌کرد بانک‌ها و مؤسسات عرضه‌کننده اوراق بهادار در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال جاری میلادی با ۲.۷ درصد افزایش به ۱۳.۲ میلیارد دلار خواهد رسید. درآمد بازار محصولات و خدمات IT از محل صنعت بانکداری این مناطق در سال گذشته میلادی ۱۲.۸ میلیارد دلار برآورد شده است. خدمات IT، محصولات نرم‌افزاری، فناوری‌های مرتبط با پایگاه‌های داده، ابزارها و خدمات ارتباطات راه دور (تلکام) تشکیل‌دهنده بازار  ITاست.
بر اساس این گزارش، بانک‌ها و مؤسسات عرضه‌کننده اوراق بهادار کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا ۵.۷ میلیارد دلار در بازار خدمات تلکام هزینه خواهند کرد که این رقم ۰.۶ درصد بیشتر از سال گذشته است. بازار خدمات تلکام بیشترین سهم هزینه‌کرد صنعت بانکداری در حوزه IT را از آن خود خواهد کرد. با این همه، هزینه‌کردهای این صنعت در بازار محصولات نرم‌افزاری بیشترین رشد را در مقایسه با دیگر بخش‌ها خواهد داشت. انتظار می‌رود هزینه‌کردها در این بخش از بازار ۹.۲ درصد بیشتر از سال گذشته باشد. همچنین پیش‌بینی شده است هزینه‌کردها در بخش خدمات IT نیز ۸.۴ درصد رشد داشته باشد. تحلیل‌گران تلاش بانک‌ها برای گسترش دامنه فعالیت خود و نوسازی و جایگزینی طرح‌های بک‌آفیس را که مستلزم استفاده از خدمات مشاوره و یکپارچه‌سازی سیستم‌ها است، از جمله مهم‌ترین عوامل این امر برشمرده‌اند.
گارتنر انتظار دارد برون‌سپاری فرایندهای کسب و کار در صنعت بانکداری این کشورها نیز امسال ۱۲.۶ درصد و برون‌سپاری فعالیت‌های مرتبط با بخش IT نیز ۸.۵ درصد رشد داشته باشد.