Clippy به نرم‌افزارهای مایکروسافت برمی‌گردد

ابزار Clippy که شکل ظاهری آن شبیه گیره کاغذ بود و پیش‌تر در نرم‌افزارهای مایکروسافت به عنوان یک دستیار مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ حیات پرفراز و نشیبی داشت.

این دستیار مجازی نمایدن مایکروسافت برای نخستین بار در سیستم عامل «ویندوز 97» خودنمایی کرد و شبیه به گیره کاغذ کوچک به کاربران مجموعه نرم‌افزاری آفیس کمک می‌کرد. زمانی که از «آفیس 2007» رونمایی شد این ابزار کنار گذاشته شد.

اوایل سال جاری میلادی شرکت مایکروسافت تنها به مدت یک روز از این دستیار مجازی در اپلیکیشن ارتباطی تیمز استفاده کرد و سپس آن را کنار گذاشت.

هم اکنون در آستانه روز جهانی ایموجی شرکت مایکروسافت اعلام کرد که در نظر دارد از گیره کاغذ خود با چشم‌های بزرگ و در واقع به شکل همان Clippy خوشحال رونمایی کند.

این اقدام بخشی از نوسازی گسترده 1800 ایموجی یا همان شکلک در اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مایکروسافت محسوب می‌شود که قرار است از اواخر سال جاری میلادی اعمال شود.

«کلایر اندرسون» مدیر هنری مایکروسافت که در این شرکت به «ایموجی شناس» هم مشهور است در این خصوص توضیح داد: «زمانی که به طراحی مجدد این گیره کاغذ نگاه کردیم، به این مسئله فکر کردیم که چرا این ایموجی نتواند برگردد؟»

او ادامه داد: «این روشی است که برای احترام به موقعیت کنونی می‌توانیم دنبال کنیم و با حفظ میراث قبلی به سبک جدیدی از فناوری‌ها نگاه کنیم. اما مانند بیشتر موارد نوستالژیکی که در دست داریم، به خوبی می‌دانیم که Clippy یک ابزار قطبی و کمک‌کننده باشد».

مایکروسافت هفته گذشته با انتشار یک توئیت خبر بازگشت Clippy را منتشر کرد. این طور که در برخی رسانه‌های خبری اعلام شده این توئیت بیش از 20 هزار لایک گرفت و در توضیحات مربوطه گفته شد که Clippy به مجموعه نرم‌افزاری «مایکروسافت 365» برمی‌گردد.

منبع: edition