«ویندوز 10» اکتبر 2025 بازنشسته می‌شود

براساس تازه‌ترین خبرهای منتشر شده، مایکروسافت در تاریخ 14 اکتبر 2025 به پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز 10 پایان می‌دهد و آن موقع بیش از ده سال از زمان تولد این سیستم عامل محبوب می‌گذرد.

شرکت مایکروسافت تاریخ بازنشستگی سیستم عامل ویندوز 10 را در صفحه مربوط به پشتیبانی و به‌روزرسانی این سیستم عامل اعلام کرد و این نخستین باری بود که مایکروسافت در مورد خاتمه فعالیت ویندوز 10 سخن به میان آورد.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چه زمانی سند پشتیبانی از ویندوز 10 به‌روز شده، ولی گزارش‌های رسیده مبتنی بر اسناد قبلی و «زمانی که نسخه‌های خاص ویندوز 10 از چرخه پشتیبانی خارج شدند» ارائه شده و بر این اساس تاریخ کنار گذاشتن کل سیستم عامل هنوز به درستی مشخص نیست. این مسئله می‌تواند اشاره دیگری باشد که تایید کند نسخه دیگر ویندوز 10 در راه است.

مایکروسافت موارد مختلف برای آماده سازی «ویندوز 11» را تکذیب کرده است. این غول نرم‌افزاری هم اکنون در تلاش است تا هفته آینده رویداد مهم مخصوص نسخه بعدی سیستم عامل خود را برگزار کند. در این گردهمایی از اشخاص مختلف دعوت شده و با توجه به فهرست مطالبی که قرار است در آن مطرح شود، به نظر می‌رسد که مایکروسافت قصد دارد در مورد ویندوز 11 هم توضیح دهد.

مدیران مایکروسافت برای ماه‌های طولانی اعلامیه‌های متعدد در مورد «نسل بعدی ویندوز» را منتشر کردند و حتی یکی از مدیران این شرکت سیستم عامل جدید را تا اندازه‌ای توصیف کرد. مایکروسافت همچنین هفته گذشته با انتشار یک ویدیویی 11 دقیقه‌ای اخبار منتشر شده در مورد ویندوز 11 را به تمسخر گرفت.

منبع: theverge