بازار 21 میلیارد دلاری خدمات ابری در فصل پایانی 2021

کسب‌وکارها در سراسر جهان در سه ماهه پایانی سال 2021 میلادی در مجموع 21.1 میلیارد دلار در بخش خدمات زیرساخت‌های ابری سرمایه‌گذاری کردند که این رقم نشان‌دهنده افزایش هزینه‌های ذخیره‌سازی ابری و توان محاسباتی سازمان‌ها است.

براساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی شرکت تحقیقاتی IDC مشخص شد هزینه‌های زیرساخت‌های ابری در فصل پایانی سال قبل با رشد 13.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به 21.1 میلیارد دلار رسید.

در این بازه زمانی میزان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ابری به رقم 18.6 میلیرد دلار رسید و این اتفاق در حالی رخ داد که در فصل دوم سال 2021 این بازار افت 1.9 درصدی را تجربه کرده بود و این نخستین بار در هفت فصل متوالی گذشته بود که تمایل سازمان‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌های ابری کاهش یافت.

سرمایه‌گذاری در بخش خدمات پردازش ابری در حالی بین کسب‌وکارها افزایش یافت که پروژه‌های بزرگ تحول دیجیتال نیز طی دو سال گذشته تعریف شده است. در گزارش جدید مرکز تحقیقاتی IDC گفته شد برندگان اصلی بازار جهانی خدمات پردزش ابری مرکز AWS آمازون، مرکز خدمات ابری گوگل، و مایکروسافت با پلتفرم ابری Azure به همراه مجموعه نرم‌افزاری آفیس 365 بوده‌اند.

شرکت IDC در گزارش فصل چهارم سال 2021 توضیح داد: «این دومین سه ماهه متوالی رشد سال به سال را نشان می‌دهد، زیرا محدودیت‌های زنجیره تامین باعث شده موجودی‌های فروشندگان در چند فصل گذشته تخلیه شود. از آنجایی که عقب ماندگی‌ها همچنان رو به افزایش است، برای بازگشت به شرایط اقتصاد سالم سازمان‌ها تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش خدمات ابری دارند».

منبع: zdnet