بازار 12 میلیارد دلاری هوش مصنوعی برای مراکز خرده فروشی

همکاران سیستم – نتایج حاصل از مطالعه جدید مرکز تحقیقاتی «جونیپر ریسرچ» نشان داد ارزش بازار جهانی خدمات هوش مصنوعی در عرصه خرده‌فروشی‌ها تا سال 2023 میلادی به بیش از 12 میلیارد دلار می‌رسد.

این مرکز تحقیقاتی توضیح داد سرمایه‌گذاری مراکز خرده فروشی در عرصه هوش مصنوعی بسیار قابل ملاحظه دنبال می‌شود و در حالی که این بازار طی سال 2019 میلادی ارزشی بالغ بر 3.6 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است، پیش‌بینی می‌شود ظرف 5 سال آینده 325 هزار سازمان فعال در عرصه خرده فروشی کالاها خود را با خدمات هوش مصنوعی سازگار کنند.

در گزارش مرکز جونیپر گفته شد خدمات هوش مصنوعی در عملکردهای پشت صحنه و سیستم‌های تحلیل کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و اتفاق مذکور برای تازه‌واردان به این عرصه منجر به ایجاد فضای رقابتی می‌شود و همچنین فناوری‌های پرداخت هوشمند هم به صورت همزمان تاثیرات چشمگیری را برجا می‌گذارد.

گزارش این مرکز تحقیقاتی با عنوان زیر منتشر شد: «هوش مصنوعی در خرده فروشی: بخش تجزیه و تحلیل، موقعیت فروشنده و پیش‌بینی‌های بازار 2019-2023». در این گزارش گفته شد فناوری هوش مصنوعی که توسط مراکز خرده فروشی کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد بازده خود را در عملیات‌های پشت صحنه به نمایش می‌گذارد. سیستم‌های تحلیلی پیشرفته و ابزارهای بازاریابی خودکار به خورده فروش‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند به صورت چابکتر و با بهبود حاشیه فعالیت‌های خود گام‌های بهتری را بردارند.

استفاده از سیستم یادگیری ماشینی نیز برای پیش‌بینی میزان تقاضا در بازار یکی از فناوری‌های اصلی مراکزی است که در عرصه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مرکز تحقیقاتی جونیپر اعلام کرده است در حالی که بازار این خدمات در سال جاری میلادی ارزشی بالغ بر 760 میلیون دلار خواهد داشت، این بازار در سال 2023 ارزش 3 میلیارد دلاری را به خود اختصاص می‌دهد.

منبع: itp