بازار نرم افزارهای کسب و کار در سال ۲۰۱۲ به ۱۶۶ میلیارد دلار می‌رسد

همکاران سیستم- موسسه داده‌های بین المللی (آی دی سی) پیش‌بینی کرده است که حجم بازار نرم افزارهای کسب و کار در سال جاری میلادی به رقم ۱۶۶ میلیارد دلار خواهد رسید. آی دی سی این برآورد‌ها را با انجام مطالعه‌ای بین ۴۰۰ فروشنده نرم افزار در ۴۹ کشور دنیا به دست آورده است.
آی دی سی پیش‌بینی کرده است بازار نرم افزارهای کاربردی مورد استفاده در کسب و کار‌ها در سال جاری در مقایسه با سال ۲۰۱۱ حدود 7. 3 درصد رشد خواهد داشت. این رقم در مقایسه با سه سال گذشته کمترین نرخ رشد در این بازار محسوب می‌شود. با این همه برخی از بخش‌های این بازار از رشد بسیار خوبی در مقایسه با سال گذشته برخوردار بوده است.
برآوردهای آی دی سی نشان می‌دهد بازار نرم افزارهای مربوط به حوزه خدمات مشتری در این سال 9. 6 درصد و نرم افزارهای بازاریابی 9. 7 درصد رشد داشته است. نرخ رشد بخش نرم افزا‌ها و راهکارهای فروش نیز ۶. ۷ درصد اعلام شده است. نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و نرم افزارهای کار جمعی نیز در مجموع 6. 8 درصد رشد داشته است. بازار نرم افزارهای اجتماعی کسب و کار‌ها نیز در این سال رشدی 1. 40 درصدی را تجربه کرده است. بازار نرم افزارهای مدیریت عمکرد مالی، مدیریت راهبردی و دیگر نرم افزارهای مربوط به مدیریت منابع سازمانی (ERM) نیز در مجموع 4. 8 درصد رشد داشته است.
پیش‌بینی‌های آی دی سی حاکی از این است که در سال میلادی پیش رو بازار نرم افزارهای ویژه کسب و کار‌ها در کشورهای مختلف عملکرد متفاوتی خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود در کشورهای آسیایی و حوزه اقیانوس آرام (بجز ژاپن) تقاضای زیادی برای راهکارهای مدیریت دارایی‌های سازمانی وجود داشته باشد و این بخش از بازار در این منطقه رشدی ۱۶ درصدی را تجربه کند. برای راهکارهای نرم افزاری ویژه پژوهش و اکتشاف نیز در این مناطق نرخ رشد 4. 13 درصدی پیش‌بینی می‌شود. کسب و کار‌ها در کشورهای آمریکای لاتین بیش از هر چیزی بر راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری و مدیریت منابع سازمانی تمرکز خواهند کرد. در اروپای مرکزی و شرقی، خاورمیانه و آفریقا راهکارهای هوشمندی تجاری از قبیل نرم افزارهای مدیریت عملکرد مالی، مدیریت راهبردی و غیره با استقبال بیشتری روبرو خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۳ این نرم افزار‌ها در این منطقه حدود 5. 14 رشد داشته باشند.
موسسه آی دی سی در این گزارش همچنین به بررسی سهم عرضه کنندگان مختلف از بازار نرم افزارهای کسب و کار پرداخته است. برآوردهای این موسسه نشان می‌دهد در نیمه اول سال ۲۰۱۲ شرکت‌های مایکروسافت، سپ، اوراکل، آی بی‌ام و ادوبی از جمله مهم‌ترین عرضه کنندگان راهکارهای کسب و کار در جهان هستند. شرکت مایکروسافت در نیمه اول سال جاری توانسته ۱۴.4 درصد از این بازار را به خود اختصاص دهد و در جایگاه اول این بازار بایستد. فروش موفقیت آمیز راهکارهای مایکروسافت در حوزه مدیریت سیستم‌ها و مدیریت ارتباط با مشتری از جمله دلایل موفقیت این شرکت اعلام شده است.