بازار فناوری‏‌های گرافیک رایانه‌ای از مرز ۱۴۲ میلیارد دلار خواهد گذشت

بازار فناوری‏‌های گرافیک رایانه‌ای از مرز ۱۴۲ میلیارد دلار خواهد گذشت

همکاران سیستم- پژوهشگران پیش‏بینی کرده‏اند بازار فناوری‏های گرافیک رایانه‏ای تا سال ۲۰۱۶ از مرز ۱۴۲ میلیارد دلار خواهد گذشت.
به گزارش وب‏سایت zdnet، شرکت پژوهشی جان پِدی ریسرچ (Jon Peddie Research) پیش‏بینی کرده است بازار فناوری‏های گرافیک رایانه‏ای تا سال ۲۰۱۶ با ۳. ۵ درصد رشد به بیش از ۱۴۲ میلیارد دلار برسد. برآوردهای این شرکت حاکی از این است که بازار سخت‏افزارهای گرافیک رایانه‏ای در سال جاری میلادی به عدد ۱۰۷ میلیارد دلار و بازار نرم‏افزارهای گرافیک رایانه‏ای نیز به ۱۷ میلیارد دلار خواهد رسید.
صنعت فناوری‏های گرافیک رایانه‏ای که از دهه ۱۹۷۰ میلادی شروع به کار کرده است، در حال حاضر دوره پررونقی را سپری می‌‏کند. بازار این فناوری‏‌ها در حالی رو به شکوفایی می‌‏رود که صنعت رایانه‏های شخصی در حال حاضر رونق گذشته را ندارد. استفاده گسترده از ابزارهای پسارایانه‏ای (post-PC) مثل موبایل و تبلت از جمله مهم‌ترین عوامل رشد بازار این فناوری‏‌ها است.
براساس این گزارش، بازار سخت‏افزارهای گرافیک رایانه‏ای در سال ۲۰۱۰ حدود ۹۳ میلیارد دلار بود که بنا بر پیش‏بینی‏‌ها امسال از مرز ۱۰۷ میلیارد دلار خواهد گذشت. همچنین پیش‏بینی می‌‏شود امسال بازار نرم‏افزارهای گرافیک رایانه‏ای رشد قابل ملاحظه‏ای داشته باشد. شرکت جان پدی پیش‏بینی کرده است بازار این نرم‏افزار‌ها که سال گذشته حدود ۱۴ میلیارد دلار بوده است، امسال به ۱۷ میلیارد دلار برسد. تحقق این پیش‏بینی بدین معنا خواهد بود که در بازار فناوری‏های گرافیکی، بخش نرم‏افزار‌ها با شتاب بیشتری به رشد خود ادامه می‌‏دهد.
برآوردهای جان پدی نشان می‌‏دهد بازار این فناوری‏‌ها رشد خود را مرهون شکوفایی بازار مانیتور‌ها و سایر کارابزارهای رایانه‏ای است. استفاده گسترده از ابزارهای همراه نیز در شکوفایی این بازار نقش تعیین‏کننده‏ای داشته است.