بازار سیستم‌های عامل دسکتاپی در حال افول است

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر در گزارشی اعلام کرده است بازار نرم افزارهای کسب و کار در سال‌های آینده از رشد نسبتاً بالایی برخوردار خواهد بود، اما فروش سیستم‌های عامل با کاهش چشمگیری مواجه خواهد شد. به گزارش وب سایت zdnet، گارتنر پیش بینی کرده است که هزینه کرد کسب و کار‌ها در بازار آی تی در سال‌های بین ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ با نرخ ۷. ۶ درصد رشد خواهد کرد. این در حالی است که نرخ رشد این بازار در سال‌های بین ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ چیزی در حدود ۴. ۶ درصد بوده است. پژوهشگران گارتنر گفته‌اند این رشد شامل حال سیستم‌های عامل دسکتاپی نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل افول بازار سیستم‌های عامل دسکتاپی رشد ابزارهای جدیدی مثل گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی اعلام شده است.
بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۰ حدود نیمی از بودجه مربوط به سخت افزار‌ها، صرف تامین رایانه‌های شخصی و لپ تاپ‌ها می‌شد و حدود یک چهارم از این هزینه نیز به گوشی‌های هوشمند اختصاص می‌یافت. اما بنا بر پیش بینی‌های گارتنر این چشم انداز تا سال ۲۰۱۷ به نحو قابل توجهی تغییر خواهد کرد. در آن زمان نیمی از این بودجه صرف تهیه رایانه‌های لوحی و گوشی‌های هوشمند خواهد شد و سهم رایانه‌های شخصی و لپ تاپ‌های تحت سیستم‌های عامل دسکتاپی فقط به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت.
بنا بر گزارش گارتنر، نرخ رشد بازار سیستم‌های عامل در سال‌های بین ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ چیزی در حدود ۶ درصد بوده است که یک سال بعد به نرخ منفی ۰۳. ۰- کاهش یافته است و پیش بینی می‌شود در سال‌های بین ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در رقم ۵. ۳ درصد ثابت بماند.
گارتنر در گزارش خود پیش بینی کرده است هزینه کردهای جهانی در بازار آی تی تا پایان امسال به ۸. ۳ تریلیون دلار خواهد رسید. از این رقم ۷۲۸. ۱ میلیارد دلار نصیب شرکت‌های عرضه کننده خدمات مخابراتی و ارتباط راه دور خواهد شد. عرضه کنندگان خدمات آی تی نیز ۹۶۳ میلیارد دلار سهم خواهند برد. عرضه کنندگان ابزار‌ها و تجهیزات نیز ۷۵۸ میلیارد دلار از این رقم را از آن خود خواهند کرد. ۳۱۶ میلیارد دلار از این مبلغ نیز نصیب عرضه کنندگان نرم افزارهای کسب و کار خواهد شد و ۱۵۲ میلیارد دلار نیز به فروشندگان سیستم‌های پایگاه‌های داده خواهد رسید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *