بازار زیرساخت‏‌های پردازش ابری از ۲۶ میلیارد دلار گذشت

بازار زیرساخت‏‌های پردازش ابری از ۲۶ میلیارد دلار گذشت

همکاران سیستم- برآوردهای شرکت پژوهشی IDC نشان می‏‌دهد بزار زیرساخت‏‌های پردازش ابری در سال ۲۰۱۴ میلادی در مجموع با بیش از ۱۸ درصد رشد از مرز ۲۶ میلیارد دلار فراتر رفته است.
وب‏سایت آی‌دی‌سی در گزارشی اعلام کرده است بازار زیرساخت‌‏های پردازش ابری در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۴ با ۱۴.۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن به ۸ میلیارد دلار رسیده است. در این گزارش نرخ رشد سالانه این بازار برای سال ۲۰۱۴ حدود ۱۸.۷ درصد اعلام شده است. نرخ رشد ۱۸.۷ درصدی این بازار بدین معنا است که درآمدهای عرضه‏‌کنندگان زیرساخت‌‏های پردازش ابری در سال ۲۰۱۴ به ۲۶.۴ میلیارد دلار رسیده است. حدود ۱۰ میلیارد دلار از این درآمدها نصیب عرضه‌‏کنندگان زیرساخت‏‌های پردازش ابری خصوصی و بقیه نیز نصیب عرضه‌‏کنندگان زیرساخت‏‌های پردازش ابری عمومی شده است.
آی‌دی‌سی در این گزارش شرکت‏‌های HP، Dell، سیسکو، EMC و IBM را پنج عرضه‌‏کننده برتر این حوزه اعلام کرده است. شرکت HP با ۳.۷ میلیارد دلار درآمد سالانه از این بازار ۱۵.۷ درصد از درآمدهای این بازار را از آن خود کرده است. شرکت Dell نیز با درآمد ۲.۶ میلیارد دلاری خود سهمی ۱۰.۷ درصدی از این بازار را نصیب خود کرده است. شرکت سیسکو نیز این بازار ۲.۱ میلیارد دلار درآمد داشته است که این رقم معادل یک سهم ۸.۷ درصدی از این بازار است. شرکت‏‌های EMC و IBM نیز به ترتیب با ۱.۹ میلیارد و ۱.۷ میلیارد دلار درآمد ۸ درصد و ۷.۳ درصد از این بازار را از آن خود کرده‌‏اند.
تحلیل‏گران شرکت آی‌دی‌سی معتقدند گرایش پایگاه‏‌های داده کسب‌و‌کارها به استفاده از زیرساخت‏‌های ابری و معماری پلت‏فرم‏‌های داده در حال افزایش است. با این همه، گسترش زیرساخت‏‌های ابری عمومی در پایگاه‏‌های داده متعلق به عرضه‌‏کنندگان خدمات ابری یکی از مهم‌ترین افزایش هزینه‏‌کردها در بخش آی‌تی است. یکی از مهم‌ترین نیروهای پیشرانی که این روند را سرعت می‏‌بخشد توسعه اینترنت اشیا و افزایش استفاده از آن است، چرا که بهره گرفتن از این فناوری مستلزم نوعی چابکی و سرعت است که فقط به مدد راهکارهای پردازش ابری حاصل می‏‌شود.