بازار «راهکارهای مدیریت عملکرد فروش» در ماه‌های اخیر رونق گرفته است

همکاران سیستم- کسب و کارهای تجاری در چند سال اخیر توانسته‌اند با استفاده از راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) کارایی فعالیت‌های خود را افزایش دهند و فرصت‌های تازه‌ای برای کسب درآمد بیابند و از این طریق روابط خود با مشتریانشان را بهبود بخشند. اما وقتی پای سازمان‌ها و شرکت‌های فروشنده مطرح می‌شود، نگاه‌ها بیشتر به سمت راهکارهای مدیریت عملکرد فروش (SPM) است. این نرم افزار‌ها که در قلمرو راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری دسته بندی می‌شوند، در ماه‌های اخیر به مدد خرید و فروش شرکت‌های عرضه کننده این حوزه رونق تازه‌ای به خود گرفته است.
به گزارش وب سایت enterpriseappstoday، رویدادهایی که در چند ماه اخیر در بازار راهکارهای مدیریت عملکرد فروش رخ داده، نشان از رونق گرفتن بازار این راهکار‌ها دارد. در ماه آوریل سال جاری، آی بی‌ام شرکت واریسنت، یکی از مهم‌ترین عرضه‌کنندگان این راهکار‌ها را خرید و موسسه گارتنر نیز در اوایل تابستان پیش بینی‌های خود از این بازار را در قالب گزارشی منتشر کرد. گارتنر پیش بینی کرده بود که فناوری پردازش ابری از جمله مهم‌ترین اولویت‌های بازار راهکارهای کسب و کار در دو سال آینده خواهد بود.
اخیراً شرکت ونتانا ریسرچ (Ventana Research) نیز به انتشار آخرین گزارش خود درباره شاخص ارزش راهکارهای مدیریت عملکرد فروش پرداخته و بر‌ترین شرکت‌های عرضه کننده در این حوزه را معرفی کرده است. به گفته مارک اسمیث، مدیر عامل شرکت ونتانا، شرکت‌های اوراکل و سیلزفورس به خاطر عرضه نسخه‌های متعددی از نرم افزارهای فوزیون سی آر‌ام (Fusion CRM) توانسته‌اند جایگاه بر‌تر این حوزه را از آن خود کنند و با امتیاز ۲. ۹۱ درصدی در رتبه اول این بازار بایستند.
براساس این گزارش، شرکت سپ (SAP) نیز با رتبه ۱. ۹۰ درصدی در جایگاه بعدی این بازار قرار دارد. شرکت‌های اگزکتلی و مایکروسافت نیز با امتیازات ۶. ۸۹ و ۱. ۸۹ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. شرکت واریسنت که هم اکنون تحت مالکیت آی بی‌ام قرار دارد، نیز توانسته امتیاز درصدی ۲. ۸۸ را کسب کند.
بنا بر یافته‌های شرکت ونتانا علت موفقیت شرکت‌های نامبرده در این حوزه این است که توانسته‌اند با سرعت به تغییرات بازار واکنش نشان دهند. چنانکه مدیر عامل ونتانا ادعا کرده است شاخص مورد استفاده در این مطالعه مهم‌ترین نیازهای بازار راهکارهای کسب و کار را که عبارتند از یکپارچگی با فناوری‌های همراه، قابلیت‌های تحلیلی و راهکارهای جمعی دربر گرفته است.