«اینترنت اکسپلورر» برای همیشه بازنشسته می‌شود

مایکروسافت اعلام کرد که در نظر دارد به طور جامع مرورگر اینترنتی «اینترنت اکسپلورر» را بازنشسته کند تا این محصول که زمانی یکی از بزرگترین رقبای صنعت فناوری برای نبرد با شرکت‌های رقیب بود را برای همیشه کنار بگذارد.

این غول نرم‌افزاری روز گذشته اعلام کرد نسخه دسکتاپ مرورگر اینترنتی «اینترنت اکسپلورر 11» که در اصل نسخه کنونی آن محسوب می‌شود، از تاریخ 15 ژوئن سال آینده مورد پشتیبانی هیچ یک از نسخه‌های سیستم عامل ویندوز قرار نخواهد گرفت.

تمرکز اصلی مایکروسافت هم اکنون بر مرورگر Edge معطوف شده است که نخستین بار در سال 2015 میلادی معرفی شد و هم اکنون بخشی از فناوری آن با مرورگر کروم گوگل مشترک است.

طی سال‌های گذشته شهرت «اینترنت اکسپلورر» به تدریج کمتر شد، زیرا مرورگرهای اینترنتی رقیب از جمله کروم گوگل و سافاری اپل توانستند خدمات قابل ملاحظه‌تری را در اختیار کاربران بگذارند.

به گفته مرکز تحقیقاتی Statcounter، آوریل امسال «اینترنت اکسپلورر» کمتر از 2 درصد از بازار جهانی مرورگرهای اینترنتی را در اختیار داشت. در این میان کروم صاحب 65 درصد بازار جهانی بود و پس از آن سافاری با 10 درصد قرار داشت. مرورگر Edge مایکروسافت نیز صاحب 8 درصد این بازار بود.

«اینترنت اکسپولرر» از همان روزهای نخستین عصر اینترنت به یکی از نام‌های بزرگ در این عرصه تبدیل شد تا پس از سبقت گرفتن از دیگران، به یکی از بزرگترین برندهای مایکروسافت تبدیل شود.

مرورگر «اینستنت مسنجر» شرکت AOL نیز سال 2017 میلادی بازنشسته شد، زیرا کاربران آن به اپلیکیشن‌هایی نظیر واتس‌اپ مراجعه کردند.

منبع: wsj