اینترنت اشیاء و چالشی به نام امنیت

اینترنت اشیاء و چالشی به نام امنیت

همکاران سیستم – هر چند اینترنت اشیاء (IoT) مفهوم نسبتاً جدیدی است که در چند سال اخیر مورد توجه کارشناسان و کاربران قرار گرفته و حتی چندی پیش گارتنر پیش‌بینی کرده بود که بازار IoT بسیار پررونق خواهد بود، ولی موضوعی که در این خصوص بسیار اهمیت دارد و نباید از کنار آن بی‌تفاوت رد شد، قضیه برقراری امنیت در شبکه‌ای متشکل از میلیاردها عضو است. به گزارش RCR Wireless News، تحلیلگران معتقدند ایجاد یک شبکه IoT مانند ساختن خانه‌ای با میلیون‌ها در و پنجره است، و همه آن چه که یک تبهکار یا سارق نیاز دارد این است که ببیند کدام یک از این در و پنجره‌ها باز مانده و به حال خود رها شده است.  
واضح است که متصل بودن تعداد پرشماری دیوایس مختلف – اعم از لوازم خانگی، ماشین‌آلات صنعتی، عناصر فناوری و غیره – می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای انتشار گسترده انواع ویروس‌ها و بدافزارها به وجود آورد.
از سوی دیگر با توجه به این که اینترنت اشیاء در بخش زیرساخت‌ها به کار می‌رود، لذا حملات احتمالی بزهکاران سایبری قادر است خطرات و زیان‎های بسیار سنگینی به بار آورد.
یک حمله سایبری بر بستر اینترنت اشیاء بالقوه این توانایی را دارد که فعالیت یک پالایشگاه را متوقف سازد، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی یک شهر پرجمعیت را خاموش کند و عملکرد یک نیروگاه را به هم بریزد.
به همین دلیل برخی فعالان عرصه اینترنت اشیاء، نگاه ویژه‌ای به امنیت دارند که از جمله این شرکت‌‎ها می‌توان به AT&T، گوگل و IBM اشاره کرد.
چندی پیش کنفرانسی در همین رابطه با نام Federal Buildings در آمریکا برگزار شد که شرکت‌کنندگان در مورد امنیت IoT به بحث و تبادل نظر پرداختند.
John Dwyier سخنگوی M۲ Security در این نشست گفت راه حل ما برای این مشکل آن است که درها و پنجره‌ها را ببندیم و محکم کنیم.