اپل خدمات ابری Azure مایکروسافت را کنار گذاشت

همکاران سیستم- در سال ۲۰۱۱ میلادی شایعاتی مطرح شد که نشان می‌داد اپل بخشی از خدمات رایانش ابری iCloud خود را مبتنی بر فضای ابری Azure مایکروسافت ارایه می‌کند. آن زمان مقامات دو شرکت اپل و مایکروسافت از ارایه هر گونه توضیح در این زمینه خودداری کردند.
به گزارش وب‌سایت Zdnet؛ با این وجود در سال ۲۰۱۴ میلادی به انتشار راهبرد امنیتی iOS Security Guide مشخص شد این شایعات تا اندازه‌ای صحت داشته است. بر اساس اسناد ثبت شده در سال ۲۰۱۴ میلادی اپل اعلام کرد برخی اطلاعات رمزگذاری شده مربوط به برخی فایل‌های iOS روی فضاهای پردازش ابری A۳ آمازون و Azure مایکروسافت ذخیره شده‌اند.
با این وجود در نسخه به‌روز شده سیستم iOS Security Guide که ژانویه ۲۰۱۸ منشتر شد نام Azure به عنوان یکی از شرکای پشتیبانی کننده سرویس iCloud وجود نداشت.

نسخه به‌روز شده راهنمای امنیتی اپل که هم اکنون ارایه شده است سرویس‌های پردازش ابری S۳ آمازون و Cloud Platform گوگل را به عنوان سیستم‌های اصلی رمزگذاری داده‌ها و ذخیره‌سازی آن‌ها معرفی کرده است. سرویس خدمات پردازش ابری iCloud اپل برای ذخیره‌سازی شماره تلفن‌ها، تقویم الکترونیکی، تصاویر، اسناد و دیگر انواع اطلاعات در اختیار کاربران قرار گرفته است. سرویس iCloud همچنین توسط اپلیکیشن‌های توسعه یافته در شرکت‌های نرم‌افزاری، همگام‌سازی اسناد و داده‌های کلیدی اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در اطلاعات نسخه جدید راهنمای امنیتی اپل اعلام شده است: «سرویس iCloud نسبت به داده‌هایی که روی آن ذخیره می‌شود و در مقابل محتوای تمام فایل‌ها بسیار حساس است و در این زمینه قابلیت‌های پلتفرم‌های ابری ایمن را در اختیار می‌گیرد.»