اپل، مشتری جدید پلتفرم ابری گوگل

اپل، مشتری جدید پلتفرم ابری گوگل

همکاران سیستم- به تازگی اپل اعلام کرده است بخش‌هایی از خدمات iCloud خود را از سرویس AWS آمازون به پلتفرم ابری گوگل موسوم به Google Cloud Platform انتقال می‌دهد. 

 این یک موفقیت بزرگ برای گوگل است که همیشه در نظر داشته مشتریان بزرگی برای سرویس ابری خود پیدا کند. به گزارش وب‌سایتTheINQUIRER ، بنا به گفته تحلیلگران شرکت مورگان استنلی، اپل در سال گذشته  بابت استفاده از سرویس‌های AWS، حدود یک میلیارد دلار هزینه کرده است. 

از سوی دیگر وب‌سایت CRN ارزش قرارداد اپل-گوگل را چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار برآورد کرده است.

 

اگر چه این معامله یک پیروزی برای شرکت آلفابت به شمار می‌رود‌ ولی از آنجا که طبق گزارش‌های منتشر شده، اپل قصد دارد در چند سال آینده سه مرکز داده جدید بسازد، احتمالاً استفاده این شرکت آمریکایی از Google Cloud Platform موقتی خواهد بود. 

برخی صاحب‌نظران می‌گویند با توجه به این که گوگل و اپل دو رقیب دیرینه در دنیای فناوری و به ویژه در بازار سیستم عامل اسمارت‌فون‌ها به شمار می‌روند، همکاری اپل با حریفش قدری عجیب می‌نماید.

در مقابل، عده ای از کارشناسان، به دشوار و پیچیده بودن پشتیبانی از سرویس عظیم و پرطرفداری همچون iCloud اشاره می‌کنند و بر این اساس، همکاری دو جانبه را چندان غیرمعمول نمی‌دانند.