اوضاع مالی اچ پی همچنان در وضعیت نامناسب اما بهتر از پیش‌بینی‌ها

اوضاع مالی اچ پی همچنان در وضعیت نامناسب اما بهتر از پیش‌بینی‌ها

همکاران سیستم – شرکت اچ پی نتایج مالی سه ماههٔ خود را اعلام کرد که از کاهش فروش شرکت حکایت دارد، اما آمار اعلام شده از پیش‌بینی‌های متخصصان بهتر است.
به گزارش سایت ZDNET، شرکت اچ پی نیز مانند دل از کاهش جهانی فروش رایانه‌های شخصی و عدم حضور در بازار رایانه‌های لوحی و تلفن‌های همراه هوشمند متضرر شده است. حجم کسب و کار اچ پی در این سه ماه با ۶ درصد کاهش معادل 4. 28 میلیارد دلار برآورد شده است. این در حالی است که متخصصان وال استریت برای اچ پی در سه ماههٔ مالی منتهی به دسامبر رقم 8. 27 میلیارد دلار را پیش‌بینی کرده بودند.
درآمد تمام بخش‌های این شرکت آمریکایی به جز بخش شبکه‌ها که رشدی ۴ درصدی داشت، کاهش پیدا کرده است. برای مثال درآمد بخش رایانه‌های شخصی با ۸ درصد کاهش 2. 8 میلیار دلار و بخش چاپگر‌ها با ۵ درصد کاهش 92. 5 میلیارد دلار برآورد شده است. سود خالص این شرکت نیز با ۱۶ درصد کاهش به 23. 1 میلیارد دلار رسیده است (۶۶ سنت برای هر سهم). این رقم در سال گذشته معادل 47. 1 میلیارد دلار بود. اچ پی پیش‌بینی کرده است که در سه ماههٔ جاری سود خالص شرکت بین ۸۰ تا ۸۲ سنت برای هر سهم باشد.
یکی از دلایل اصلی اوضاع نامناسب اچ پی تمرکز روی ساخت رایانه‌های شخصی و بی‌توجهی به نیاز بازار عنوان شده است. سیاست غلطی که در نتیجهٔ آن اچ پی در سال گذشته مجبور به یک تعدیل نیروی گسترده شد.
مگ وایتمن مدیر گروه اچ پی امیدوار است که سیاست‌هایش نظیر پروژهٔ تحت لیسانس‌ها و… به مرور نتیجه بخش باشد، اما با این حال معتقد است که تا رسیدن به سود و نتایج مثبت مالی راه زیادی در پیش مانده است.